Festival spisovatelů Praha letos od pražského magistrátu obdržel grant ve výši 300 tisíc korun namísto loňských 3,5 milionu korun. Prezident festivalu Michael March to na pondělní tiskové konferenci označil za likvidační a vyzval k odvolání předsedy grantové komise Jiřího Lišky.

March citoval ze stenopisu zasedání pražského zastupitelstva z 24. ledna, kde Liška obhajoval snížení dotací festivalu Febiofest a právě Festivalu spisovatelů Praha. "Febiofest byl hodnocen jako trošku mizerný filmový festival pracujících. Úroveň výrazně poklesla a my můžeme na zvýšení kvality tlačit jedině tím, že je takříkajíc potrestáme a nedáme jim prostředky, o které si říkají," uvedl Liška.

"Totéž platí o Festivalu spisovatelů. Ten pro Prahu nemá prakticky dopad. Argumentovat tím, že v sále 400 studentů poslouchá nějakého přivezeného spisovatele ze zahraničí, je dobré, ale bohužel se k tomu staví negativně nakladatelé," řekl Liška.

Podle Marche jsou tato slova zcela nepřijatelná. "Zbavme se toho pana Lišky, protože jeho názory jsou v rozporu s kulturní politikou magistrátu. Mezi řádky naznačuje, že nemá rád pracující lid ani studenty, že neuznává zahraniční spisovatele a bere je jako pouhý dovoz," uvedl March.

Rozhodnutí o podpoře letošního Festivalu spisovatelů není definitivní a výše podpory se může změnit, uvedl ve středu radní pro kulturu Václav Novotný pro IHNED.cz.

"Praha respektovala rozhodnutí grantové komise, protože se snaží ponechat toto rozhodování v rukou odborníků a nezasahovat do něho politicky. Pořadatelé festivalu se proti rozhodnutí odvolali, o výsledku odvolání se ještě nerozhodlo. Nemohu výsledek předjímat, nicméně Festival spisovatelů je tradiční a významnou akcí, kterou vždy v minulosti město výrazně podporovalo a výše letošního grantu mně osobně připadá nízká. Rozhodnutí padne na březnovém zasedání zastupitelstva hl. m. Prahy,“ uvedl radní Novotný.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se