Překročit hranice arabské populární hudby se snaží zpěvačka Yasmine Hamdan, která účinkuje i v novém filmu režiséra Jima Jarmusche Only Lovers Left Alive. Sedmatřicetileté Libanonce, která minulý víkend vystoupila na pražském Respectu, nyní v celosvětové distribuci vyšlo album Ya Nass.

"V dětství jsme s rodinou cestovali, takže umím pět jazyků. Baví mě v písních kombinovat nářečí a vsazovat arabská slova do francouzštiny. Každý jazyk má výrazy, které jiné jazyky neznají," říká.

HN: Kde všude jste cestovala?

Narodila jsem se v Libanonu do občanské války, a protože tatínek projektoval ropné plošiny a mosty, cestoval za prací. Strávili jsme dva roky v Libanonu, tři v Abú Dhabi, nějaký čas v Řecku a v Kuvajtu. Arabský svět byl úplně jiný: neexistoval internet ani satelit, takže hudbu jsem vstřebávala ze dvou kuvajtských televizí. Naštěstí otec poslouchal i Bacha.

HN: Takže vás nevykrákal, že chcete být zpěvačkou?

To jsem mu neřekla, měla jsem nos nahoře a o dospělé jsem se nestarala. Dodnes se řídím víc intuicí než pravidly, které předepisuje společnost. Jsem ale samotářka. Když jsem se vrátila do Bejrútu, vystudovala jsem psychologii, což mi pomohlo se vyrovnat s tím, kdy někam přijedete, s někým se skamarádíte, ale v tu ránu se zase musíte odstěhovat.

Proto jsem byla zahleděná do sebe. Vypořádala jsem se s tím až hudbou. Na škole jsem se Zeidem Hamdanem založila elektronické duo Soapkills, ze kterého se v devadesátých letech stala undergroundová kultovka.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se