Do malebné Kremže na Dunaji, městečka pověstného bílými víny, je to ze Znojma i z Vídně hodinu cesty autem. Trasu po Dunaji lemují cyklostezky, které vedou až do kláštera v nedalekém Melku, podle nějž Umberto Eco pojmenoval jednu z postav románu Jméno růže.

Hudební festival Glatt und Verkehrt probíhá každoročně na dvoře kremžského vinařství. Jeho název je inspirován starými ručními pracemi a znamená Hladce a obrace, což má symbolizovat kontrastní a přitom harmonické propojení vzdálených stylů.

Důležitou částí programu jsou tradičně světové premiéry. Letos to byl například večer s tematickým názvem Album básní – písně tří kontinentů.

Zahájil jej americký zpěvák David Moss, častý host jazzových experimentů, a italsko-rakouský pianista Marino Formenti. V Kremži spolu oba vystoupili poprvé a jejich program sahal od avantgardně pojatých úprav Beatles a Bacha až k nepoznání proměněnému hitu Smells Like Teen Spirit od Nirvany, v němž Formenti na sebe vršil ty nejextrémnější klavírní techniky známé od doby Johna Cage.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se