Péter Esterházy

Harmonia Caelestis

2013, Academia, přeložil Robert Svoboda

 

Kniha první - Číslované věty ze života rodu Esterházyů

1. Je zatroleně těžké lhát, když jeden nezná pravdu.

2. Začínat text hřmotným barokním magnátem je dobré: člověka totiž od toho brní na prsou jakýmsi hemživým brněním, osobní počítače ho dopředu zdraví a jeho kuchař, protože proč by neměl mít (kdo vlastně?) kuchaře, mu jako překvapení naservíruje smaženou jehněčí oháňku, která se podobá telecí nožičce, jen je ještě o něco lepší, protože je třaslavější a křehčí; můj otec, ten hřmotný barokní magnát, který měl často příležitost a povinnost moci vzhlédnout na císaře Leopolda, vzhlédl na císaře Leopolda, nasadil vážnou tvář, ačkoli čtverácky přimhouřené oči ho jako vždycky prozradily, a pravil: je zatroleně těžké lhát, Veličenstvo, když jeden nezná pravdu; po těchto slovech se vyhoupl na kůň jménem Zöldfikár a odcválal v sentimentálním popisu krajiny ze 17. století.

3. Můj otec, podle všeho to byl můj otec, kdo se s malířskou paletou pod kabátem vracel do muzea, kdo se tam pokoutně vkrádal, aby opravil obrazy, které mu tam visí, nebo aby je alespoň místy vylepšil.

4. Pokud si vzpomínám, lámal si tatínek dlouho a zbůhdarma hlavu, nejsvětější věc je přece jen ta, na kterou si nepamatujeme.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.