Peter Handke 

Úzkost brankáře při penaltě 

2013, Rubato, přeložil Petr Janus

 

Když se mechanik Josef Bloch, dříve známý brankář, dopoledne hlásil do práce, shledal, že je propuštěn. Alespoň si fakt, že při jeho příchodu do stavební buňky, kde se právě dělníci zdržovali, vzhlédl od svačiny jen stavbyvedoucí, jako propuštění vyložil a opustil stavební pozemek.

Na ulici zvedl paži, avšak auto, které kolem něj projelo, nebylo taxi – ačkoli Bloch vůbec nezvedal paži proto, aby přivolal taxi. Náhle před sebou uslyšel skřípění brzd; otočil se zády: za ním stálo taxi, taxikář začal nadávat; Bloch se znovu otočil, nastoupil a nechal se zavést na Mlsný trh. 

Byl krásný říjnový den. Bloch pojedl u stánku teplou klobásu a prošel mezi stánky ke kinu. Všechno, co viděl, ho obtěžovalo; pokoušel se to co nejméně vnímat. Uvnitř v kině si vydechl. 

Dodatečně ho udivilo, jak samozřejmě odpověděla pokladní na gesto, s nímž pokládal peníze na otočný tácek, aniž cokoli řekl. Vedle promítacího plátna si všiml elektrických hodin s osvětleným ciferníkem. Uprostřed filmu zaslechl zvonění zvonu; dlouho váhal nad tím, jestli zaznělo ve filmu, nebo venku z věže kostela v blízkosti Mlsného trhu. 

Když vyšel opět na ulici, koupil si hrozny, které byly v této roční době mimořádně levné. Šel ulicí, jedl přitom hrozny a plival pecky. První hotel, v němž žádal o pokoj, ho odmítl, protože měl s sebou pouze aktovku; vrátný druhého hotelu, který stál v postranní uličce, ho sám uvedl přímo do pokoje. Ještě předtím, než vrátný odešel, natáhl se Bloch na postel a brzy poté usnul. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.