Ve věku třiadevadesáti let odešel muž přezdívaný – zčásti ironicky – Literaturpapst, tedy papež literatury. Nejznámější německý literární kritik Marcel Reich-Ranicki, jehož proslavil televizní pořad Literární kvartet a který ovlivnil celou generaci literární kritiky, zemřel ve středu ve Frankfurtu. Informoval o tom týdeník Der Spiegel.

"Průzračným, prostým stylem, jímž jsou napsány i jeho paměti, vysvětloval lidem, proč považuje některé německé knihy za dobré a krásné. A dělal to proto, aby si je i oni sami přečetli. Fungovalo to," napsal o Reich-Ranickém v Hospodářských novinách historik Pavel Kosatík.

Ranicki, syn židovského továrníka, sám sebe označoval za "polovičního Poláka, polovičního Němce a celého Žida". Narodil se v polském Wloclawku a vyrůstal v Berlíně, kde měl koncem třicátých let nastoupit na vysokou školu. Kvůli jeho židovskému původu jej však Humboldtova univerzita v roce 1938 odmítla.

Později byl Ranicki vrácen do Polska, kde mu hrozilo, že bude z varšavského ghetta deportován do vyhlazovacího tábora v Treblince. Z ghetta se však Reich-Ranickému i jeho manželce podařilo uprchnout a dva roky se skrývali ve sklepě polských rolníků. Bratr a rodiče však v koncentračních táborech zahynuli, což Ranicki ještě ani netušil, když se roku 1944 přidával k polské lidové armádě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.