Do hlubokého komunismu se svojí novou operou Toufar pro pražské Národní divadlo vrací skladatel Aleš Březina. Stejně jako u jeho pět let starého díla Zítra se bude... o politickém procesu s Miladou Horákovou jde i tentokrát o žánr takzvané dokumentární komorní opery.

Březinovo libreto o faráři Josefu Toufarovi, kterého komunisté v únoru 1950 umučili k smrti, však v minulosti nevězí: spíš se ptá, zda mají lidé alespoň dnes odvahu čelit represi.

Červená jako Gottwald

Mezi Toufarem, který vznikl na objednávku festivalu Divadelná Nitra a pražskou premiéru měl tento týden v Divadle Kolowrat, a operou Zítra se bude... je paralel víc. V obou případech jde o komorní opery, které vycházejí z archivního materiálu a jejich hvězdami jsou v obou případech pěvci Soňa Červená a Jan Mikušek.

Ti si ale tentokrát prohodili role. Mikušek, který v Zítra se bude... zpíval roli prokurátora, je tentokrát obětí. A Červená, která před pěti lety hrála obžalovanou, se nyní stává pomyslným hlasem režimu a zpívá prezidenta Gottwalda či ministra vnitra Václava Noska. Převážně mluvené role papeže Pia XII. a pražského arcibiskupa Josefa Berana dostal Vladimír Javorský, mrazivě nevinné dívčí hlásky pak vypravěčské lince propůjčuje Kühnův dětský sbor.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se