Ještě stále čerstvé přejmenování Pražské komorní filharmonie na PKF – Prague Philharmonia se může navenek zdát podivné, či dokonce až nesmyslné, ale právě navenek má svůj největší význam. Minimálně pro ředitele Radima Otépku, kterému původní název orchestru komplikoval to, jak jsou těleso i jeho umělecká činnost vnímány.
"Neustále mi pořadatelé volali nebo psali e-maily a ptali se, zda ten orchestr, co u nich na festivalu účinkoval minulý týden, byla naše Pražská komorní filharmonie," vysvětluje pro IHNED.cz Otépka. "A když jsem chtěl vědět, proč se ptají, říkali většinou totéž: protože hrál úplně strašlivě, orchestr takovéhle úrovně bychom už podruhé nikdy nepozvali."
Řeč samozřejmě nebyla o skutečné Pražské komorní filharmonii, tom předním tělesu na tuzemské hudební scéně, nýbrž o nejrůznějších druhořadých a třetiřadých symfonických tělesech, které se snažily využít slovutného jména Prahy a v cizině tak vystupovaly pod názvy jako Prague Philharmonia Symphony nebo Prague Symphonia.
Došlo to dokonce tak daleko, že ani slavná firma Deutsche Grammophon si v jednu chvíli nebyla jistá, zda je PKF skutečným orchestrem či pouhou náhražkou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist