Howard Phillips Lovecraft

Stín z času. Spisy 4 - Příběhy a střípky z let 1931-1937

2013, Plus, přeložila Linda Bartošková a kolektiv

 

V horách šílenství

Nemám jinou možnost než promluvit, protože vědci odmítají uposlechnout mých doporučení, dokud nebudou znát mé důvody. Jestliže nyní sděluji, proč se stavím proti tomuto plánovanému vpádu do Antarktidy a proti masovému honu na zkameněliny a rozsáhlému navrtávání a rozpouštění prastarého zalednění, činím tak zcela proti své vůli a zdráhám se o to víc, že má výstraha se možná i tak mine účinkem. Skutečnosti, jak jsem přinucen je vyjevit, neodvratně vyvolají pochybnosti; kdybych však zamlčel to, co bude lidem připadat výstřední a neuvěřitelné, nezůstane nic. Dosud utajované fotografie, jak letecké, tak z terénu, budou mluvit v můj prospěch, neboť jsou proklatě živé a výmluvné. Přesto vzbudí pochyby, protože dnes se objevují všelijaké důkladně propracované podvrhy. Inkoustovým náčrtkům, které jsme objevili, se samozřejmě každý vysměje jako očividným padělkům, navzdory zvláštní technice provedení, nad níž by se znalci umění měli pozastavit a podivit.

Nakonec mi nezbývá než se spolehnout na úsudek a postoj těch několika předních vědců, kteří mají na jedné straně dostatečně nezávislé myšlení, aby sami zvážili, jak obludně přesvědčivá jsou mnou předložená fakta, ať už sama o sobě, či ve světle jistých pravěkých a velmi záhadných mýtů, a na straně druhé mají i dostatečný vliv, aby dokázali odradit celou odbornou veřejnost od neuvážených a příliš ctižádostivých plánů na výzkum v oblasti oněch hor šílenství. Je totiž smutnou pravdou, že lidé tak poměrně málo známí jako já a moji kolegové, zaštítění jen malou univerzitou, nemají téměř žádnou šanci prosadit svůj vliv tam, kde se jedná o záležitosti bizarní či velmi kontroverzní povahy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.