Ve věku 71 let zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Informoval o tom americký časopis Rolling Stone. Světoznámý zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater. Kvůli zákroku musel Reed zrušit několik koncertů a následné komplikace byly i důvodem jeho smrti.

Už po květnové operaci jeho manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. "Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem," řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

"Jsem zázrak moderní medicíny," napsal naopak hudebník na svých webových stránkách 1. června, a nepřímo se tak odkázal na podstoupení lékařského zákroku. "Těším se, až budu zase vystupovat na pódiu a skládat další písně, abych se spojil s vašimi srdci, dušemi a vesmírem," dodal při zotavování.

V neděli se na Reedově oficiální stránce na Facebooku objevila výmluvná fotografie prostě okomentovaná "The Door". Stovky fanoušků se s hudebníkem prostřednictvím komentářů ke snímku loučí. 

Lou Reed byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Časopis Rolling Stone tuto kapelu umístil na 19. místo v žebříčku 100 největších umělců všech dob.

Reed se po svém odchodu ze skupiny v roce 1971 vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Mezi jeho největší hity patří Walk on the Wild Side a Perfect Day. V písních svým typicky bezbarvým a jakoby odtažitým hlasem vypráví syrové a drsné příběhy, které se týkají všech temných stránek lidského života.

"Byl to úžasný muzikant a možná ještě lepší textař," zhodnotil Reedovo dílo hudební publicista Josef Rauvolf s tím, že jen u mála hudebníků se jejich texty dají číst i samostatně jako poezie. Spolu s ostatními členy The Velvet Underground prý Reed změnil pohled na to, co může rocková muzika být. V šedesátých letech spolupracovali i s Andym Warholem a svůj vlivný rock tak spojili i s uměním.

Reed chtěl například vytvořit hudební ekvivalent literárnímu dílu Williama Burroughse nebo detektivkám Raymonda Chandlera. Rauvolf ale zároveň připomněl odvrácenou stránku Reedovy osobnosti – jako člověk prý byl často nepříjemný až arogantní a hrozně se choval i ke svým spoluhráčům a partnerkám.

Podle Rolling Stone propojil naléhavost pouliční muziky s evropskou avantgardní hudbou a do rockové poetiky vnesl lyrickou upřímnost. Hudební chameleon ovlivnil nebo přímo spoluutvářel styly jako alternativní rock, glam rock a punk.

"Ze všech možných ztrát z té světové rockové scény je tohle pro Českou republiku ta nejhorší," reagoval na zprávu o Reedově smrti hudební publicista Jiří Černý, který ve čtvrtek převzal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby.

Reed – přítel bývalého prezidenta Václava Havla – několikrát vystupoval také v České republice. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce.

Podle Havla byl rock pro český disent v období mezi pražským jarem a pádem komunismu naprosto zásadní. Exprezident dokonce v žertu při rozhovoru se Salmanem Rushdiem řekl, že The Velvet Underground byli také podnětem pro pojmenování revoluce v roce 1989 sametovou (anglicky velvet).

Tvorba Reeda a skupiny The Velvet Underground ovlivnila rockové skupiny na celém světě, v Česku například The Plastic People of the Universe.

Manažer kapely Romek Hanzlík vyjádřil nad úmrtím slavného hudebníka lítost a ČTK řekl, že kapela pro něj v neděli zahraje na svém koncertě v pražském Lucerna Music Baru.

Pro Havla Lou Reed a zakladatel skupiny Plastic People of the Universe Mejla Hlavsa vystoupili přímo v Bílém domě. Bývalý prezident si přál, aby mu během státní návštěvy zahráli místo klasické hudby rock, a jeho tehdejší protějšek Bill Clinton mu toto protokolárně výstřední přání v roce 1998 splnil.

Reed se s Plastiky znovu sešel loni na zahájení slovenského hudebního festivalu Pohoda. Na trenčínském letišti však zahráli bez Hlavsi, který zemřel na rakovinu v roce 2001. Úvodní večer byl koncipovaný jako pocta zesnulému Václavu Havlovi. Reed tehdy s mladými hudebníky v zádech předvedl při skladbě Heroin nekonečná sóla v nejlepší formě.

Slova "Heroin je moje žena a můj život", která zazněla i na Pohodě, byla součástí jednoho z otevřených příběhů o sexu a drogách, kterými Reed v šedesátých a sedmdesátých letech šokoval. Texty pro něj při skládání měly největší váhu.

V posledních letech se rocker začal věnovat fotografii a prezentování svých prací. Zemřel ve svém domě v New Yorku, kde žil se svou třetí manželkou Laurie Anderson, se kterou se oženil před pěti lety.

Lou Reed - Perfect Day

Lou Reed 'Heroin' 1974

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist