Ve věku 71 let zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Informoval o tom americký časopis Rolling Stone. Světoznámý zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater. Kvůli zákroku musel Reed zrušit několik koncertů a následné komplikace byly i důvodem jeho smrti.

Už po květnové operaci jeho manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. "Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem," řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

"Jsem zázrak moderní medicíny," napsal naopak hudebník na svých webových stránkách 1. června, a nepřímo se tak odkázal na podstoupení lékařského zákroku. "Těším se, až budu zase vystupovat na pódiu a skládat další písně, abych se spojil s vašimi srdci, dušemi a vesmírem," dodal při zotavování.

V neděli se na Reedově oficiální stránce na Facebooku objevila výmluvná fotografie prostě okomentovaná "The Door". Stovky fanoušků se s hudebníkem prostřednictvím komentářů ke snímku loučí. 

Lou Reed byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Časopis Rolling Stone tuto kapelu umístil na 19. místo v žebříčku 100 největších umělců všech dob.

Reed se po svém odchodu ze skupiny v roce 1971 vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Mezi jeho největší hity patří Walk on the Wild Side a Perfect Day. V písních svým typicky bezbarvým a jakoby odtažitým hlasem vypráví syrové a drsné příběhy, které se týkají všech temných stránek lidského života.

"Byl to úžasný muzikant a možná ještě lepší textař," zhodnotil Reedovo dílo hudební publicista Josef Rauvolf s tím, že jen u mála hudebníků se jejich texty dají číst i samostatně jako poezie. Spolu s ostatními členy The Velvet Underground prý Reed změnil pohled na to, co může rocková muzika být. V šedesátých letech spolupracovali i s Andym Warholem a svůj vlivný rock tak spojili i s uměním.

Reed chtěl například vytvořit hudební ekvivalent literárnímu dílu Williama Burroughse nebo detektivkám Raymonda Chandlera. Rauvolf ale zároveň připomněl odvrácenou stránku Reedovy osobnosti – jako člověk prý byl často nepříjemný až arogantní a hrozně se choval i ke svým spoluhráčům a partnerkám.

Podle Rolling Stone propojil naléhavost pouliční muziky s evropskou avantgardní hudbou a do rockové poetiky vnesl lyrickou upřímnost. Hudební chameleon ovlivnil nebo přímo spoluutvářel styly jako alternativní rock, glam rock a punk.

"Ze všech možných ztrát z té světové rockové scény je tohle pro Českou republiku ta nejhorší," reagoval na zprávu o Reedově smrti hudební publicista Jiří Černý, který ve čtvrtek převzal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby.

Reed – přítel bývalého prezidenta Václava Havla – několikrát vystupoval také v České republice. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce.

Podle Havla byl rock pro český disent v období mezi pražským jarem a pádem komunismu naprosto zásadní. Exprezident dokonce v žertu při rozhovoru se Salmanem Rushdiem řekl, že The Velvet Underground byli také podnětem pro pojmenování revoluce v roce 1989 sametovou (anglicky velvet).

Tvorba Reeda a skupiny The Velvet Underground ovlivnila rockové skupiny na celém světě, v Česku například The Plastic People of the Universe.

Manažer kapely Romek Hanzlík vyjádřil nad úmrtím slavného hudebníka lítost a ČTK řekl, že kapela pro něj v neděli zahraje na svém koncertě v pražském Lucerna Music Baru.

Pro Havla Lou Reed a zakladatel skupiny Plastic People of the Universe Mejla Hlavsa vystoupili přímo v Bílém domě. Bývalý prezident si přál, aby mu během státní návštěvy zahráli místo klasické hudby rock, a jeho tehdejší protějšek Bill Clinton mu toto protokolárně výstřední přání v roce 1998 splnil.

Reed se s Plastiky znovu sešel loni na zahájení slovenského hudebního festivalu Pohoda. Na trenčínském letišti však zahráli bez Hlavsi, který zemřel na rakovinu v roce 2001. Úvodní večer byl koncipovaný jako pocta zesnulému Václavu Havlovi. Reed tehdy s mladými hudebníky v zádech předvedl při skladbě Heroin nekonečná sóla v nejlepší formě.

Slova "Heroin je moje žena a můj život", která zazněla i na Pohodě, byla součástí jednoho z otevřených příběhů o sexu a drogách, kterými Reed v šedesátých a sedmdesátých letech šokoval. Texty pro něj při skládání měly největší váhu.

V posledních letech se rocker začal věnovat fotografii a prezentování svých prací. Zemřel ve svém domě v New Yorku, kde žil se svou třetí manželkou Laurie Anderson, se kterou se oženil před pěti lety.

Lou Reed - Perfect Day

Lou Reed 'Heroin' 1974