Ve věku 71 let opustil pozemský svět Lou Reed. Muž, který si kdysi říkal "Dante elektrické kytary", jeden z nejvýznamnějších rockových muzikantů posledního půlstoletí.

Během své bohaté, skoro padesátileté kariéry na sebe upozornil jako rockový hudebník, tvůrce elektronické hudby, skladatel, textař a básník, performanční umělec a fotograf. V několika různých fázích své kariéry výrazně ovlivnil artové proudy hudby, které se ještě na začátku jeho dráhy říkalo zábavná.

Brooklynský rodák Lou Reed původně toužil být novinářem a během svého studia na Syracuse University se věnoval poezii, zkusil si práci dýdžeje a chvíli dělal i námezdného skladatele pro gramofirmu Pickwick.

Jeho další dráhu ovlivnilo setkání s waleským skladatelem Johnem Calem, který ideálně doplnil Reedův vypravěčský talent přemýšlivým zvukovým experimentováním. Po krátkém působení ve skupině Primitives založila dvojice spolu se dvěma dalšími muzikanty a zpívající německou modelkou Nico legendární soubor Velvet Underground, s nímž pak Reed spolupracoval až do srpna 1970.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se