Cenu Josefa Škvoreckého dnes dostala spisovatelka Jakuba Katalpa za svůj román Němci. Podle předsedy poroty Vladimíra Karfíka zaujala živým tématem a komplikovanou kompozicí při zachování atraktivního stylu pro čtenáře. Vítězství v soutěži je spojeno s odměnou sto tisíc korun.
Plzeňská spisovatelka a výtvarnice vydala svůj pátý literární počin loni v nakladatelství Host. "Vzhledem k jejím prvním knížkám bych nečekal, že přijde s tak rozsáhlým a propracovaným, řekl bych, velkým románem," uvedl ve zdůvodnění ceny Karfík. "Přitom její styl zůstává suverénní a velmi čtivý," dodal.
Katalpa byla na Škvoreckého cenu nominována poprvé, již dříve získala několik nominací na jiné ceny. Románový debut Je hlína k snědku? z roku 2006 jí přinesl nominaci na Magnesii Literu. V roce 2009 získala Katalpa nominaci na Cenu Jiřího Ortena a dnes ocenění Němci jí letos přinesli literární Cenu Česká kniha.
Pochopení rodinné minulosti
2007: Jan Novák (Děda)
2008: Petra Hůlová (Stanice Tajga)
2009: Tomáš Zmeškal (Milostný dopis klínovým písmem)
2010: Emil Hakl (Pravidla směšného chování)
2011: Martin Ryšavý (Vrač)
2012: Kateřina Tučková (Žítkovské bohyně)
2013: Jakuba Katalpa (Němci)
Jakuba Katalpa, vlastním jménem Tereza Jandová, se narodila v roce 1979. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. První sbírku povídek Krásné bolesti vydala v roce 2000. Následovala Povídka beze jména (2003).
V románu Němci zavádí autorka čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Koncem 80. let 20. století dostává v Praze rodina Mahlerových poslední z balíčků, které jí pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek.
Pochopení rodinné minulosti leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Hlavní hrdinka a vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v Československu.
Přečtěte si ukázku z románu Němci
Velké dějiny v mikropříbězích
"Katalpa přímo nelíčí ani válečné události, ani odsun. Velké dějiny vtěluje do konkrétních mikropříběhů na způsob rozvětveného eposu: každá postava, která se v románu objeví, je s kronikářskou pečlivostí uvedena na scénu a plně osvětlena, jako by v tu chvíli všechno ostatní bylo nepodstatné," napsal v recenzi pro Hospodářské noviny Štěpán Sirovátka.
"Oproti dvěma předchozím experimentálním prózám Jakuby Katalpy je román Němci napsán jednoduše a soudržně, stále však velmi suverénně a "žensky" - důležitou roli hrají drobné fyziognomické detaily, chutě, vůně a pachy nebo tělní tekutiny. Postavy mnohdy jednají s animální pudovostí, a když Kláru opouští milenec nebo přijde o dítě, připomíná zvíře zahnané do kouta, které se brání doslova zuby nehty," hodnotil dále Sirovátka.
Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Literární instituce nesoucí Škvoreckého jméno si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele. Letošními finalisty byli ještě Ivan Binar, Petra Hůlová, Jiří Kratochvil, Ivana Myšková a Jiří Šimáček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist