Svátek krátkého filmu oslaví v sobotu poprvé i filmoví fanoušci v Praze. V den zimního slunovratu je v pražském kině Aero a v Pilot Klubu připravena série krátkometrážní tvorby, v níž jsou zastoupeny české, německé, irské a další snímky.

"Projekt nejkratšího dne v roce jako svátku krátkého filmu se zrodil v roce 2011 ve Francii, loni se přidalo Německo a letos další desítka zemí včetně Česka," řekla Denisa Štrbová z Českého filmového centra. To se krátkým filmům věnuje od roku 2010 a do programu vybralo pět animovaných snímků.

Přehlídka v Aeru začíná v šest hodin v podvečer a skončí v půlnoci. Pásmo v délce 145 minut se tak otočí dvakrát. V klubu začnou s promítáním o hodinu později.

Mezi vybranými snímky je Blízký přítel Pavla Soukupa o staré osamělé paní, která se rozhodne, že si nenechá odstranit nádor, který se jí udělal na krku, i když ohrožuje její život. Je to vlastně její "blízký" a jediný přítel.

Dalším filmem je In vino veritas Anety Žabkové Kýrové, ve kterém se tři ženy středního věku setkávají po 25 letech a konfrontují své životní osudy.  Domácí titul zastupuje i letošní držitel Ceny Magnesia - animovaný film Jakuba Kouřila M.O., ve kterém si osamělá babička objedná poštou mechanického dědečka.

Promítat se bude krátkometrážní horor Legenda od Bobří přehrady, ve kterém strašidelná historka u táboráku probudí zlověstné monstrum, skotská komedie Colina Kennedyho I Love Luci o vyražených zubech a neopětované lásce nebo německý Projekt centrifugace mozku. Popisuje vědecký experiment 70. let, ve kterém vědci zkoumali účinky bizarních kolotočů v zábavních parcích na lidský mozek.

Nejlepší německou krátkometrážní tvorbu představí tituly z výběru AG-Kurzfilm, který na Short Film Day spolupracuje. Je mezi nimi například manifest za krátké filmy Short Film úspěšného Olafa Helda, který má pouhé tři minuty, experimentální Velké chátrání Susann Marie Hempelové či animované ztvárnění proměny vztahu kvůli vážné nemoci a ztrátě paměti, které pod názvem Miláček natočila Isabela Plucinská.

Společnost iShorts do výběru přispěje filmem Pěst Ježíšova, který charakterizuje slogan: Ježíš je vždy připraven podat pomocnou ruku těm, kdo ji potřebují, existují však i ti, kteří zakusí jeho pěst. Irský film Blinky je příběhem malého chlapce a jeho robota. Adaptace povídky How to Keep Your Day Job režisérky Rebeccy Rosenblumové zobrazuje pocit z monotónní práce v mrakodrapech.