Český spisovatel Jaroslav Rudiš v neděli převzal cenu Usedomer Literaturpreis, kterou už čtvrtým rokem uděluje knižní festival pořádaný na německém baltském ostrově Usedom. 

Rudiš ocenění získal za to, že svými díly přispívá k evropskému dialogu. Stal se zároveň už druhým českým laureátem ceny, před třemi lety totiž porota ocenila spisovatelku Radku Denemarkovou. 

“Opakovaně se mu daří překonávat hranice v hlavách lidí, což okořeňuje skvělou ironií," uvedla porota. Její členové vyzdvihli především Rudišův grafický román Alois Nebel, jenž prý čtenářům svými přechody mezi snem a realitou zpřístupnil duchovní svět střední Evropy. 

Rudiš má z ocenění radost. "Cenu přede mnou dostali skvělí autoři. Radka Denemarková, které si velmi vážím, nebo Olga Tukarczuková, kterou také mám rád jako autorku a která nás s Jaromírem 99 ovlivnila, když jsme dělali Aloise Nebela," uvedl spisovatel.

Rudiš patří v Německu mezi oblíbené autory ze střední a východní Evropy. Jeho popularitě pomohlo i uvedení animovaného filmu Alois Nebel, nyní slaví úspěch německé vydání jeho knihy Konec punku v Helsinkách.

"Myslím, že celkově Němci oceňují něco, co my v sobě máme, a to je český humor, nějaká ironie a sebeironie. To v Německu výborně funguje, stejně jako v Polsku. A snad to i nějak prosakuje do mých knížek," řekl Rudiš.

USEDOMSKÁ KNIŽNÍ CENA

2011 - Radka Denemarková a její překladatelka Eva Profousová

2012 - Olga Tokarczuková

2013 - Jan Koneffke

2014 - Jaroslav Rudiš

Získání Usedomské knižní ceny by podle Rudiše mohlo na německém knižním trhu pomoct nejen jemu samotnému, ale i dalším českým autorům. "Tady máte obrovský trh, ale i nesmírně velkou konkurenci z jiných zemí. Současná polská nebo maďarská literatura je v Německu známější než ta česká. Ale mám pocit, že se to trochu mění," řekl. 

"V poslední době vychází víc knížek, třeba Emil Hakl je překládaný pravidelně, Petra Hůlová je známá autorka, Radka Denemarková je etablovaná autorka." 

Rudiš převzal literární cenu v závěrečný den čtyřdenního Usedomského knižního festivalu. Ocenění je dotováno částkou 5000 euro (v přepočtu 137 tisíc korun) a zahrnuje i nabídku bezplatného měsíčního pobytu na ostrově Usedom, který by měl posloužit k další literární práci. 

Termín svého pobytu na Usedomu si Rudiš zatím ještě nenaplánoval. "Je fajn, že v Německu existuje řada literárních ocenění, která podporují autory i nějakou formou stipendia. A je zajímavé, že tady je to běžná věc. Literatura tady hraje, mám pocit, významnější roli než v Čechách," řekl Rudiš. 

V dubnu spisovatel absolvoval celkem pět autorských čtení například v Hamburku, Mnichově nebo Stuttgartu. Na svůj Twitter také nahrál fotku z natáčení německého filmu Deadline režiséra Martina Behnkeho, který prý Rudišovi svěřil roli českého taxikáře.