Český spisovatel Jaroslav Rudiš v neděli převzal cenu Usedomer Literaturpreis, kterou už čtvrtým rokem uděluje knižní festival pořádaný na německém baltském ostrově Usedom.
Rudiš ocenění získal za to, že svými díly přispívá k evropskému dialogu. Stal se zároveň už druhým českým laureátem ceny, před třemi lety totiž porota ocenila spisovatelku Radku Denemarkovou.
“Opakovaně se mu daří překonávat hranice v hlavách lidí, což okořeňuje skvělou ironií," uvedla porota. Její členové vyzdvihli především Rudišův grafický román Alois Nebel, jenž prý čtenářům svými přechody mezi snem a realitou zpřístupnil duchovní svět střední Evropy.
Rudiš má z ocenění radost. "Cenu přede mnou dostali skvělí autoři. Radka Denemarková, které si velmi vážím, nebo Olga Tukarczuková, kterou také mám rád jako autorku a která nás s Jaromírem 99 ovlivnila, když jsme dělali Aloise Nebela," uvedl spisovatel.
Rudiš patří v Německu mezi oblíbené autory ze střední a východní Evropy. Jeho popularitě pomohlo i uvedení animovaného filmu Alois Nebel, nyní slaví úspěch německé vydání jeho knihy Konec punku v Helsinkách.
"Myslím, že celkově Němci oceňují něco, co my v sobě máme, a to je český humor, nějaká ironie a sebeironie. To v Německu výborně funguje, stejně jako v Polsku. A snad to i nějak prosakuje do mých knížek," řekl Rudiš.
2011 - Radka Denemarková a její překladatelka Eva Profousová
2012 - Olga Tokarczuková
2013 - Jan Koneffke
2014 - Jaroslav Rudiš
Získání Usedomské knižní ceny by podle Rudiše mohlo na německém knižním trhu pomoct nejen jemu samotnému, ale i dalším českým autorům. "Tady máte obrovský trh, ale i nesmírně velkou konkurenci z jiných zemí. Současná polská nebo maďarská literatura je v Německu známější než ta česká. Ale mám pocit, že se to trochu mění," řekl.
"V poslední době vychází víc knížek, třeba Emil Hakl je překládaný pravidelně, Petra Hůlová je známá autorka, Radka Denemarková je etablovaná autorka."
Rudiš převzal literární cenu v závěrečný den čtyřdenního Usedomského knižního festivalu. Ocenění je dotováno částkou 5000 euro (v přepočtu 137 tisíc korun) a zahrnuje i nabídku bezplatného měsíčního pobytu na ostrově Usedom, který by měl posloužit k další literární práci.
Termín svého pobytu na Usedomu si Rudiš zatím ještě nenaplánoval. "Je fajn, že v Německu existuje řada literárních ocenění, která podporují autory i nějakou formou stipendia. A je zajímavé, že tady je to běžná věc. Literatura tady hraje, mám pocit, významnější roli než v Čechách," řekl Rudiš.
V dubnu spisovatel absolvoval celkem pět autorských čtení například v Hamburku, Mnichově nebo Stuttgartu. Na svůj Twitter také nahrál fotku z natáčení německého filmu Deadline režiséra Martina Behnkeho, který prý Rudišovi svěřil roli českého taxikáře.
Als tschechischer Taxifahrer in Berlin-Kreuzberg. Filmset von Deadline. Mit Martin Behnke. pic.twitter.com/EC2kKsAWoT
— Jaroslav Rudiš (@jaroslavrudis) March 26, 2014
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist