Až sopranistka Danielle de Niese tuto sobotu vkročí na jeviště newyorské Metropolitní opery v inscenaci Cosi fan tutte, která se bude přenášet také do českých kin, bude to v operní roli, kterou velmi dobře zná.

De Niese zazpívá Despinu, služku intrikánku, která Dorabellu a Fiordiligi přesvědčí, aby se za zády svých snoubenců spustily se dvěma muži, kteří se vydávají za Albánce.

De Niese zpívala Despinu tolikrát, že zná nazpaměť nejen svůj part, ale také příběh postavy. „Despina vtrhla do života příliš mladá. A život jí nic nedaroval,“ tvrdí de Niese, která HN poskytla rozhovor ze svého bytu v New Yorku.

„V minulosti jí někdo nejspíš ublížil, což Despinu přimělo, aby ke svému okolí byla nekompromisnější a lásku nebrala vážně. Jako by si řekla: pro mě láska není, užiju si jen chvilkové zálety s milenci. Proto se v Mozartově opeře tak upne k přestavě, že by dívky měly být nevěrné.“

Tento postoj samotná de Niese, šťastně provdaná za výkonného ředitele festivalu v jihoanglickém Glyndebourne Guse Christie, samozřejmě nesdílí. Baví ji ale vciťovat se do této role. „Málokterá role je tak báječná jako Despina,“ vysvětluje. „Lze ji totiž zahrát se spoustou různých barev a odstínů.“ 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se