Miloš Urban je v českém prostředí dosti výjimečným druhem spisovatele, který s úspěchem překračuje hranice takzvané vážné a oddechové literatury. Už do svých prvních knih, kterými okouzlil čtenáře i literární kritiku, si půjčoval scény, rekvizity i celé syžety z pokleslých krváků. Zároveň dával najevo zřetelný ironický odstup a čtenář si až do konce nemohl být jistý, jak vážně je vše míněno a nakolik jde o parodii nebo mystifikaci.

Mezi "seriózními" romány si navíc Urban čas od času odskočil k lecčemu přímočaře lehčímu, ať to byl horor či ironický pamflet proti politice. Jeho aktuální román je právě takovým žánrovým odklonem – tentokrát k detektivnímu thrilleru staré školy.

Hlavní hrdina a vypravěč knihy Přišla z moře, adept žurnalistiky Karel Vrba, se právě nachází na výměnné stáži v jihoanglickém přímořském městečku Eastbourne. Občas utrousí jízlivou poznámku směrem k současné módě vypjatě drsných skandinávských detektivek a zavzpomíná na poctivější, realitě bližší krimiromány zejména od britských autorů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se