Žena, která ve své knize vystavěla složitou skládačku náznaků, otázek a překvapivých souvislostí, vystupuje neokázale, mluví nečekaně prostě a přímočaře.

Vždycky prý tvrdila, že její Zmrzlinář nebude dokončený, dokud nevyjde jeho překlad do češtiny. Teď se dočkala.

Váš styl vypadá na první pohled poměrně jednoduše: krátké věty, svižné dialogy... Ale příběh je důmyslně vystavěný. Jak dlouho jste Zmrzlináře psala?

Tři a půl roku, a to při práci lékařky na plný úvazek. Když píšu, pracuju, jako když herec přepíná mezi vlastním životem a životem postavy, kterou zrovna ztvárňuje. Kdykoli mi vedle medicíny vybude trocha času, řeknu si: Tak, teď budu chvíli pracovat na téhle scéně.

Naučila jsem se rychlému soustředění a pohybu mezi dvěma světy. Když jdou třeba manžel s dvanáctiletým synem v sobotu na fotbal, vím, že budu mít pro sebe dvě hodiny. Takže musím být opravdu výkonná a nemůžu čekat na inspiraci. Není to nic jednoduchého.

Proč jste svou knihu věnovala celníkovi, který stál na československých hranicích v roce 1976?

Hodně pro mě znamenal. Když jsem byla malá, jezdili jsme s rodinou každé prázdniny po Evropě. V roce 1976 maminka rozhodla, že se vypravíme za "železnou oponu", a to byla v sedmdesátých letech dost neobvyklá volba. K návštěvě této části světa neměli naši žádný politický důvod, chtěli si jen udělat vlastní úsudek. Naložili tedy do auta stany, zásoby jídla a nás, tři malé děti, a vyrazili jsme. Projeli jsme Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, východní Německo, Jugoslávii...

Kolik vám tehdy bylo?

Bylo mi jedenáct a byla jsem spontánní holčička. Budu upřímná: to, co jsem na cestě viděla a zažila, ve mně vyvolalo dojem, že nepodnikáme žádný veselý výlet. Bylo sice léto, ale dojem z měst byl šedivý. A všude vládla divná atmosféra. Rodiče to samozřejmě po celou dobu komentovali a já jsem poslouchala. Jednou z nejděsivějších zkušeností byla návštěva koncentračního tábora v Osvětimi. Neměla jsem tušení, že takové místo existuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.