Cenu Franze Kafky letos obdrží čínský prozaik Jen Lien-kche.

Jeho romány a povídky, vycházející z dějin Číny od šedesátých let 20. století, jsou většinou silně satiricky a parodicky zaměřené.

Autor, který Česko navštívil vloni v listopadu, přijede letos v říjnu znovu do Prahy, aby cenu převzal. Oznámila to Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky.

Čtrnáctého nositele Kafkovy literární ceny zvolila mezinárodní odborná porota minulý čtvrtek. Jen Lien-kche podle Uherkové sdělil, že je šťastný a vděčný, Kafka prý patří mezi jeho nejinspirativnější spisovatele.

Jen Lien-Kche je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Narodil se v roce 1958.

Patří ke stejné spisovatelské generaci jako předloňský nobelista Mo Jen, na rozdíl od něj se však už neúčastní oficiálních aktivit Svazu čínských spisovatelů.

"Neúčastním se schůzí ani jiných aktivit strany. Čínský svaz spisovatelů k mým dílům mlčí, cokoli se v literatuře děje, nikdy nejsem přizván a žádný z mých překladatelů nemá šanci dostat grant,” řekl spisovatel v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jen Lien-Kche v minulosti získal dvě nejvyšší čínská literární ocenění, byl také mezi finalisty Man Bookerovy mezinárodní ceny pro rok 2013.

Jenova díla byla přeložena do řady jazyků, v Česku zatím vyšla jeho satira z vojenského prostředí Služ lidu! (BB/art, 2008) a naposledy román Čtyři knihy, který se odehrává v době Velkého skoku – Maovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí.

CENA FRANZE KAFKY

Cenu uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001 vždy za celé dosavadní dílo autora. Stávajícími nositeli ocenění jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Daniela Hodrová a Amos Oz.

Tuto Jenovu poslední knihu vloni vydalo nakladatelství Verzone v českém překladu přední sinoložky Zuzany Li. Ta byla díky tomu nominována na cenu Magnesia Litera za překlad, autora také představila na několika čteních v Česku.

V letošní porotě Ceny Franze Kafky pracovali Peter Demetz, André Derval, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann.

Jen Lien-Kche na konci října na Staroměstské radnici převezme hlavní symbol ocenění, bronzovou sošku Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny, a také finanční ocenění, jež v přepočtu čítá cca 200 tisíc korun.

Posláním Ceny Franze Kafky je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.