Správní rada Klicperova divadla Hradec Králové ve středu vyhlásila výběrové řízení na místo ředitele divadla.

Dosavadní dlouholetý ředitel divadla Ladislav Zeman ze zdravotních důvodů ve funkci k poslednímu červnu končí. Zájemci o vedení divadla se mohou hlásit do 8. srpna.

Výběrové řízení bude dvoukolové a konat by se mělo v září. Funkce by se nový šéf mohl ujmout 1. října, řekla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Zeman stojí v čele divadla od roku 1990, za tu dobu scéna v anketě Nadace Alfreda Radoka čtyřikrát získala prestižní titul Divadlo roku. 

S přihláškou musí uchazeč mimo jiné předložit koncepci řízení ekonomiky a rozvoje divadla na období příštích pěti let. Měl by předložit i návrh na obsazení pozice uměleckého šéf divadla, jímž je nyní David Drábek. Nový ředitel má zpracovat i koncepci mezinárodního divadelního festivalu Divadlo evropských regionů.

Obsazení místa ředitele divadla vzedmulo na začátku letošního roku v Hradci velkou diskusi. Tehdejší členka správní rady divadla a radní města Lenka Jaklová prohlásila, že kolem divadla se dlouhodobě tvoří politické tlaky a v orgánech divadla je snaha odstranit Zemana z funkce.

Zpochybnila také legitimitu mandátů některých členů rady divadla. Její názory odmítli odboráři divadla. Náměstek primátora pro kulturu Josef Krofta označil vyjádření Jaklové za hanbu.

Jaklová následně v únoru na členství ve správní radě rezignovala a za město ji ve správní radě nahradil primátor Zdeněk Fink. Krátce po Jaklové na místo ve správní radě rezignoval i Petr Stejskal, který v radě zastupoval Královéhradecký kraj. V dubnu jej nahradil úpický amatérský divadelník Petr Lanta. 

Zakladateli divadla jako obecně prospěšné společnosti jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj, které do správní rady jmenují dva, respektive jednoho člena.

Zbývající členové správní rady zastupují odbornou a donátorskou veřejnost, nyní jimi jsou divadelní vědkyně Lenka Jungmannová, bankéř Karel Plánička a lékař Karel Karpaš. Za město nyní ve správní radě zasedá právník Vladimír Krčma.

Související