Pokud inscenuje klasickou dramatiku režisér David Drábek, nelze čekat zrovna pietní přístup - třeba Čechovova Racka ve Slovenském národním divadle na jaře přesadil kamsi za polární kruh. Tím spíš, pracuje-li na domácí půdě, v královéhradeckém Klicperově divadle, jehož je uměleckým šéfem.

Po úspěchu loňského politizujícího přepisu Beaumarchaisovy Figarovy svatby se v Hradci pustil do dalšího slavného textu, který skýtá politické možnosti: Shakespearova Richarda III.

Anotace slibuje "politický kabaret", což je pravda tak napůl. Kabaretní tu je především rámec - Richardův příběh pozoruje a komentuje žába a pták, v groteskním, místy až pitvorném podání Jana Vápeníka a Kamily Sedlárové. Jejich zvířecí postavy představují dvě možnosti pohledu na svět: ten z žabí perspektivy je nízký, "hospodský", ten z ptačí zase přezíravý.

V inscenaci se s nimi však nepracuje systematicky. Žába a pták se tak stávají především nositeli Drábkových uvědoměle společenských postřehů (třeba že moc koukáme na televizi a málo vychováváme děti), které by se daly en bloc přemístit do kterékoliv jiné Drábkovy inscenace a jež přes všemožné ironizování působí čím dál otravněji moralizujícím dojmem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se