Muž kráčí parkem, spatří záhadné světlo na nebi, řekne si, že jde o zázrak, a hned si ho jde vygooglovat.
Stejně jako další hrdinové románu The Snow Queen, který právě vydal americký spisovatel a nositel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham, i tento muž hledá něco, co překračuje jeho běžný život.
"Jedna postava nachází víru, další drogy, a všechny tak nějak spojuje politika," řekl HN Cunningham, který svůj román situoval do předvečerů dvou prezidentských voleb – těch z roku 2004, které ještě vyhrál George Bush, i voleb následných, z nichž jako vítěz vyšel Barack Obama.
HN: Copak lze vygooglovat zázrak?
V dnešní době je to nejpřirozenější reakce. Spatříte na nebi tajuplné světlo a první, co vás napadne, je, že jste chytili nějakou nemoc, něco jste snědli nebo vykouřili, máte oční vadu, blázníte, umíráte.
Uměl by se dnes běžný Američan k takovému zážitku postavit a říct si, že mu Bůh dává znamení? O tom dost pochybuji.
HN: Zrovna vy, který jste vyrůstal v katolické rodině?
Maminka byla katolička, na mši chodila pravidelně, doma bylo vždycky cítit kadidlo, na zdi kříž a na každém stolku Panenka Marie. Naštěstí maminka mě i moji sestru nechala, abychom se sami rozhodli. A když na to přišlo, já jsem zjistil, že mše jsou mi ukradené.
Tradiční americké pojetí křesťanského Boha mi nic neříká. Ale líbí se mi představa, že Bůh člověku udílí různé drobné úkoly. Nebo že cosi naznačí a už se nebude obtěžovat vysvětlit, jak to myslel. Mně se bohužel zatím ještě neozval.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.