Americký písničkář Tom Waits tu tklivou skladbu interpretuje v produkci minimalistického skladatele Philipa Glasse jako zpěv raněného zvířete.

Jak ji pojme Waitsův český kolega Dan Bárta, bude jasné až při jejím středečním prvním tuzemském uvedení na sedmém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře. Ten je zaměřený především na komorní tvorbu.

Hodinovou kompozici Jesus' Blood Never Failed Me Yet, v níž britský skladatel Gavin Bryars počátkem 70. let minulého století zharmonizoval nahrávku nábožného zpěvu londýnského bezdomovce do jakési křesťanské mantry s neustále se opakujícím, ale přitom orchestrálně bobtnajícím motivem, zahrají s Danem Bártou světově proslulý kontrabasista Miroslav Vitouš a pro tuto příležitost sestavený Ensemble 2014, řízený violoncellistou Jiřím Bártou.

Kulisy duchovnímu dílu vytvoří prostor gotického chrámu svaté Barbory.

"Vždycky mě bavilo uvádět skladby, které se nehrají často, ale mě oslovují. Není ovšem snadné prosadit je pořadatelům a orchestrům na koncerty – buď z finančních důvodů, nebo z obavy, že lidi nepřijdou," řekl HN Jiří Bárta, který je zároveň uměleckým ředitelem přehlídky.

A tak právě méně hrané či z perspektivy staleté klasické hudby téměř nové kompozice zařazuje Bárta do skoro každého koncertu týdenního festivalu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se