Rozpočet ministerstva kultury na rok 2015 nebude nižší než v letošním roce. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, který Česká televize vysílala z filmového festivalu v Karlových Varech, to prohlásil ministr kultury Daniel Herman. “Jsem dokonce přesvědčený, že rozpočet budeme mít příští rok vyšší,” dodal.

Herman se v debatě s režisérkou Helenou Třeštíkovou a odborným mluvčím ODS pro kulturu Markem Pokorným odvolával na programové prohlášení vlády. Ta se během svého období chce přiblížit jednomu procentu výdajů státního rozpočtu na oblast kultury.

“Dosáhnout bychom toho měli v roce 2017,” odhadl Herman, podle kterého by v takovém případě měl být rozpočet ministerstva kultury 11,2 miliardy korun. Letos úřad hospodaří s rozpočtem 9,9 miliardy korun.

Nyní podle Hermana probíhají intenzivní jednání s ministerstvem financí. “S ministrem financí jsme ve velmi intenzivním kontaktu a mohu říci, že u něj nacházím pochopení. Navrácení 112 milionů korun na platy v příspěvkových organizacích je velmi důležité,” řekl Herman.

Narážel tím na několik týdnů starou zprávu ČTK, podle níž ministerstvo kultury koncem května vyzvalo své příspěvkové organizace, aby ve svých rozpočtech začaly hledat zhruba desetiprocentní úsporu.

Celkem 29 příspěvkových organizací, mezi něž patří Národní divadlo, Národní galerie či Česká filharmonie, by totiž mohlo doplatit na návrhy úředníků ministra financí Andreje Babiše. Ti chtěli resortu kultury v rozpočtu napřesrok škrtnout zhruba miliardu korun.

Hermanovi se už ale od té doby prý podařilo Babiše přesvědčit, aby ministerstvu kultury vrátil 112 milionů korun. Ty se použijí právě na zachování platů zaměstnanců příspěvkových organizací.

Přesto Herman v nedělním pořadu odmítl garantovat, že zaměstnancům příspěvkových organizací příští rok stoupnou platy o pět procent, jak požadují odborové organizace z kulturní sféry.

“To garantovat nemohu. Garantuji ale, že jakékoliv poplašné zprávy o snižování platů nejsou pravdivé,” řekl ministr.

Nyní je podle něj pravděpodobné, že platy v resortu kultury napřesrok stoupnou o 3,5 procenta.

“Se zástupci odborů z kulturní sféry velmi intenzivně jednám a vážím si jejich podpory i pochopení pana premiéra,” dodal ministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist