Mezinárodní diplomacie zřejmě opět zasáhla do společného kulturního projektu, který měla na letošek přichystaná Velká Británie s Ruskem.

Podle serveru Calvert Journal totiž Královská akademie umění v Londýně čerstvě zrušila avizovanou výstavu ruské konceptuální skupiny AES+F. Ta již od konce osmdesátých let pracuje s motivem kýče a současnými tématy odkazuje na renesanční díla.

Expozice se měla v Londýně otevřít letos na podzim.

Zástupce skupiny Lev Jevzovič řekl, že důvod zrušení výstavy umělcům nikdo nevysvětlil. "Možná šlo o interní problém, možná jde o důsledek nynějšího politického rozpoložení. Prostě nám zničehonic přišel e-mail, že všechno padá," řekl.

Akademie později upřesnila, že z projektu sešlo kvůli výpadku finančních zdrojů. I to ale může mít politické pozadí.

Alespoň tomu tak bylo minulý měsíc, kdy ruská kulturní nadace Ekaterina prohlásila, že kvůli politické kritice Ruska ze Západu nebude sponzorovat výstavu hnutí Young British Artists v Moskvě. I v tomto případě mělo jít o projekt v rámci společného roku anglicko-ruské kultury.

Moskevská Manéž pro změnu minulý měsíc vydala stručné prohlášení, podle něhož se rozhodla zrušit chystanou retrospektivu streetartového umělce Banksyho. Manéž uvedla, že Britové, kteří díla vlastní, na projektu přestali pracovat.

"Krize na Ukrajině ovlivnila anglicko-ruský rok kultury, což se dalo čekat, mělo jít o diplomatickou iniciativu," připomíná Ursula Wooleyová, šéfka ruské kulturní instituce Pushkin House v Londýně.

"Problém je v tom, že dokud jsou mezinárodní vztahy na slušné úrovni, oficiálním kulturním iniciativám se daří. Jakmile ale ochladnou, kultura je první na ráně," dodala.

Naopak Ilaria Parogni, šéfka ruským státem sponzorovaných kulturních stránek The Kompass, varuje, že politika nemusí stát za všemi rozhodnutími.

"V některých případech mají západní média tendenci vidět ve všem politické příčiny, protože se jim to tak zdá nejjednodušší," řekla Parogni o zrušených výstavách v rámci rusko-anglického kulturního roku.

"Ve skutečnosti ale vše není tak černobílé. Různé projekty z různých důvodů ztrácejí finanční i politickou podporu, třeba i kvůli byrokracii," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist