Osud Marty Kubišové je téměř národní legenda. Je spojený s milníky československých dějin roku 1968 a 1989 a podkreslený tragédií nenaplněné kariéry i vytoužené symboliky vzdoru národa, který se až příliš ochotně nechal normalizovat.

Není proto divu, že přitahoval po revoluci nejednu produkční skupinu. Ať v cyklu Neobyčejné životy, či Příběhy hvězd.

Dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky uvedený na karlovarském festivalu, kde získal cenu diváků, pokračuje v rozkrývání "symbolu Kubiška". Sommerové se daří něco, co nikomu jinému před ní.

Na jednu stranu nepřináší dokument žádné nové informace. Fakta – ať už historická, vztahující se k životu zpěvačky či k jejímu soukromí –, už byla "obehraná" jinde.

Trable s kádrovým profilem, začátky v Rokoku, Golden Kids, Modlitba pro Martu v okupačním roce a inscenovaný pornoskandál. Vztah s Janem Němcem, potrat, druhé manželství a dvacet let strávených lepením sáčků a v kanceláři Výstavby sídlišť. Mezitím třináct měsíců jako mluvčí Charty 77. Balkon Melantrichu, pořad Chcete mě, angažmá v Ungeltu.

Sommerová sleduje i zpovídá Kubišovou a zároveň nechává "svědčit" její spolupracovníky (Milan Hein), přátele (Václav Neckář), rodinu (dcera Kateřina) či historiky a publicisty nabízející objektivnější vhled do událostí. Třeba do zájmu StB.

Nad svazky se dozvídáme nejen, jak netragédsky se Kubišová stavěla k šikaně Státní bezpečnosti, ale i že na ni její druhý muž donášel.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se