Není nikdo jako Morrissey.

Když se před 10 lety triumfálně vrátil v plné síle na hudební scénu s deskou You Are The Quarry, publikum fascinovaně naslouchalo písním, ve kterých ublížený a věčně nedoceněný narcista spějící k padesátce s vtipem a nadhledem glosoval vlastní hudební snažení.

"Nesměj se tatínkovu hlasu, zamlada mu něco uvízlo v krku," nabádal mladší generaci posluchačů, která nezažila slávu jeho manchesterských The Smiths v osmdesátých letech.

Okamžitě se stal stadionovou senzací. Vyzrál v moderní podobu satirického Oscara Wildea, obklopen mladistvou kapelou s vizáží a nekompromisním tahem motorkářského gangu přirozeně zaujal místo britské národní pamětihodnosti.

Letošní album World Peace Is None of Your Business je Morrisseyho labutí písní za úspěšným desetiletím. Energie skladeb jako Irish Blood, English Heart nebo All You Need Is Me z předchozích desek je pryč. Ve srovnání s nimi působí nová deska místy jako studiové demo s najatými hráči bez přesných instrukcí, jak postupovat.

Vyvanula i Morrisseyho naléhavost, takže výsledek často působí, jako by si zpěvák odskočil vyřídit něco důležitějšího, než se nahrávka sice elegantně, ale poněkud bez výrazu posune od sloky k refrénu, od jedné hudební výplně k další.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se