Amazon už čtyři měsíce komplikuje distribuci knih Hachette Book Group, pátému nejvýznamnějšímu hráči na americkém knižním trhu, jenž odmítl přistoupit na snížení cen e-knih.
Globální prodejce se sídlem v Seattlu o příznivější ceny usiluje kvůli potenciálně vyššímu zájmu čtenářů, který by kromě celosvětové obliby přinesl především lepší zisky společnosti.
Podle propočtů Amazonu by se tituly, které dnes za patnáct dolarů koupí sto tisíc lidí, s kýženou cenou deset dolarů prodaly sto sedmdesáti tisícům zájemců. Americký časopis The New Yorker ale tvrdí, že takové rovnice, které berou v potaz pouze levnost, pro knižní trh neplatí.
Vydavatelé a autoři protestují, protože na srážce cen by údajně nejvíce utrpěli právě oni.
Devět set spisovatelů se proto podepsalo pod protestní dopis, který minulý týden otiskl americký deník The New York Times jako placený inzerát. Připojili se k němu například Stephen King, Anne Applebaum, Tracy Chevalier, Malcolm Gladwell či John Grisham.
Po táhlých sporech s pátým největším vydavatelem knih v USA se Amazon postavil i společnosti Walt Disney Co. V neděli zmrazil objednávky některých jejích filmů na blu-ray a DVD. Informoval o tom americký server deníku Wall Street Journal.
Ve stejné situaci se letos kvůli neshodám o cenách svých snímků na filmových nosičích ocitla také firma Warner Bros.
V americké verzi časopisu Forbes se píše, že by se taktika blokování prodeje různých produktů, kterou Amazon dosud vždy používal k prosazení svých cílů, brzy nemusela vyplatit.
Společnost totiž na trh nedávno uvedla Amazon Fire Phone a Amazon Fire TV, jejichž hlavním rivalem jsou výrobky firmy Apple.
Podle Forbesu ji však se současnou reputací nespolehlivého dodavatele nemá šanci předstihnout. Zrovna Disney je gigantem, jehož výpadek by uživatelé zřejmě neskousli.
Konflikt mezi Hachette a globálním distributorem se vyostřil o víkendu, když Amazon vyzval své zákazníky a nezávislé autory, aby podpořili jeho snahy stlačit ceny e-knih a obrátili se s kritikou přímo na šéfa Hachette Michaela Pietsche.
Ten jednal obdobně a proti řediteli Amazonu Jeffovi Bezosovi poštval zase zákazníky, kteří nepřiměřeně dlouho čekali na své objednávky.
Do sporu se dokonce vložila i francouzská ministryně kultury Aurélie Filippetti. Hachette Book Group má totiž francouzského vlastníka.
"Tato rozepře odkrývá nehorázné praktiky Amazonu proti svobodné volbě vydavatelství. Jde o zneužití dominantní pozice a nepřijatelné narušení přístupu ke knihám. Amazon oslabuje literární a vydavatelskou rozmanitost," řekla Filippetti v rozhovoru pro úterní vydání francouzského deníku Le Monde.
Podle Amazonu je krok ke zlevnění e-knih srovnatelný s tím, když před druhou světovou válkou paperbacky převálcovaly publikace s pevnou vazbou.
K argumentaci svého postoje použil Amazon výrok spisovatele George Orwella. V jedné ze svých mnoha recenzí, které psával, než se proslavil, uvedl, že kdyby "měli vydavatelé aspoň trochu rozumu, spojili by se proti paperbackům a zastavili je".
Literární agent spravující Orwellovu pozůstalost Bill Hamilton ale upozornil na to, že je autorova neznámá poznámka vytržená z kontextu a ironicky poukazuje právě na nevýhodnost levných publikací pro autory a vydavatele. Na Amazon to podle něj vrhá stín pochybností o jeho schopnosti porozumět literatuře.
"Nebo možná jsou jen Amazonu ukradení autoři, které prodává. Jestli je to tak, proč bychom měli poslouchat jeho názory na hodnotu knih," uvedl Hamilton ve veřejném dopise, který otiskly The New York Times.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist