Sex, drogy – a "velký skok vpřed" předsedy Maa. Právě takové prostředí zachycují tři novely čínského spisovatele Su Tchunga vydané pod názvem Manželky a konkubíny.
Letos jedenapadesátiletý Su Tchung je v současné Číně povoleným autorem. Roli v tom dost možná hraje i fakt, že své příběhy situuje do historie, zejména té pozdně feudální.
Pokud autor nachází rozpory především v duších a chování svých postav, a nikoli v režimu, který je určuje, může si dovolit psát také o událostech novějších. Třeba o změnách, které po vítězství komunismu osvobodily luxusní konkubíny z veřejných domů.
Hrdinkami novely Něžné pohlaví, která začíná právě likvidací bordelů v uličce Smaragdových oblak, jsou konkubíny Podzimka s Kalíškou.
V pracovním táboře, který je má přetavit v nového člověka, šokuje dělnické kádry to, když prostitutky říkají, že budou raději dál roztahovat nohy, než aby tvrdě pracovaly. Střet dávné tradice a brutálního snění o nových poměrech je dráždivým jevištěm, na němž se lámou vztahy i charaktery.
Není kam jít. Veřejné domy jsou vypleněné, azyl v klášteře nepřinese očekávanou úlevu, práce v lágru je příliš těžká... Kromě smrti zbývá jediná cesta: vdát se. Jak se ale v manželství přestat chovat jako konkubína?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist