Dokonce až k fašistovi přirovnávají někteří Rusové činnost veterána sovětského rocku Andreje Makareviče. Tento bývalý frontman kapely Mašina vremeni totiž minulý týden vystoupil v Doněcku na východě Ukrajiny, kde odehrál koncert pro dětské uprchlíky.

Kvůli vystoupení, pořádanému prokyjevskou nadací, nyní Makarevič možná přijde o tituly, řády a vyznamenání, které dostal i od prezidenta Vladimira Putina.

Informovalo o tom Radio Free Europe, které dodává, že výroky ruských politiků a osobností odporují oficiální linii Kremlu. Ten totiž soustavně připomíná, že děti a uprchlíci na východě Ukrajiny potřebují pomoc.

Premiér krymské vlády Rustam Temirgalijev již Makarevičovi zakázal na Krymském poloostrově vystupovat.

"Vzhledem k občanské válce na Ukrajině lze říct, že pan Makarevič se chová nevhodně k občanům jihovýchodní Ukrajiny, kteří se zbraněmi v rukou bojují o právo žít," prohlásil.

Tvrději se k Makarevičovi vyjádřil poslanec vládní strany Jednotné Rusko Jevgenij Fjodorov. "Andrej Makarevič už dlouho spolupracuje s fašisty. Už dávno si vybral a přešel na stranu nepřátel Ruské federace," řekl Fjodorov deníku Izvestija.

Právě tento poslanec navrhl, aby byly Makarevičovi odebrány čestné tituly. Podle Fjodorova by se tak mělo dít u všech takzvaných zrádců vlasti, kteří "vystupují proti zájmům Ruské federace".

Ještě dál šel petrohradský zastupitel Vitalij Milonov, proslulý jako autor takzvaného zákazu propagace homosexuality na veřejnosti. Milonov totiž navrhl, aby se Makarevičovi nejen odebraly všechny tituly, ale aby se mu i zakázala jakákoli další vystoupení v Rusku.

Reakce však přichází nejen z oficiálních míst. Do rockera se kvůli koncertu v Doněcku ostře pustil například oscarový režisér Nikita Michalkov, známý svou loajalitou k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Makarevičův koncert pro uprchlíky na východní Ukrajině přirovnal v ruské televizi ke "koncertu v okupovaném Minsku pro hitlerovské fašisty".

Šéfredaktor vlasteneckého listu Zavtra Alexandr Prochanov označil Makareviče rovnou za "národního zrádce".

Deník Izvestija otiskl také sloupek spisovatele Eduarda Limonova nazvaný Proč je nutné potrestat Makareviče. A někdejší sovětský pěvec Josif Kobzon prohlásil, že "v demokracii může mít sice každý vlastní názor, ale ani v demokracii nelze zradit svoji vlast".

Na obranu Makareviče naopak vystoupila Ella Pamfilovová, ruská veřejná ochránkyně lidských práv. "Nesouhlasím s tím, aby stát používal své páky pro boj s lidmi, kteří přemýšlí jinak," řekla agentuře Interfax.

Připomněla ale, že také na Ukrajině či v Pobaltí se místní politici v "protiruském zápalu" pokoušejí pronásledovat jiné umělce, novináře, vědce a podnikatele za proruské postoje.

Známý satirik Viktor Šenderovič usoudil, že litovat lze prý hlavně Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětské časy. Řády, tituly a vyznamenání už přece odebírali tvůrci sovětské vodíkové bomby, akademikovi Andreji Sacharovovi, jakmile se projevil jako disident, dodal Šenderovič.

Andrej Makarevič minulý týden navštívil Slavjansk, z něhož byli nedávno vytlačeni proruští separatisté, a 12. srpna odehrál koncert v Doněcké oblasti.

Na Facebook vzápětí nahrál fotku z auly plné tleskajících dětí, kterým byl prý koncert určen. "Všechny nás ženou směrem k Severní Koreji. Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří cestovní pasy," prohlásil později Makarevič v ukrajinské televizi.

Také těsně po březnové anexi Krymu Makarevič na svůj Facebook napsal: "Pokud všechno děláme správně, proč je proti nám celý svět? Opravdu máme jako jediní pravdu?"

Právě po tomto jeho výroku se v Rusku poprvé začalo mluvit o tom, že by se státní vyznamenání Makarevičovi odebrala. Tehdy se ale rockera hned zastali zpěvačka Alla Pugačovová či miliardář Michail Prochorov.