Už přes měsíc okupují separatisté na východě Ukrajiny tamní kulturní centrum Izoljacija. Jeho provozovatelé se marně snaží zmapovat škody, které podle nich utrpěly například mýdlové sochy Marie Kulikovské.
V areálu se údajně rabovalo, separatisté uřezali části kovové konstrukce a došlo též k poškození děl Francouze Daniela Burena. To separatisti zřejmě použili při cvičení střelby na terč, řekli provozovatelé centra v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.
Podle něj ředitelka Ljuba Michajlovová už měsíc usiluje o to, aby do budovy získala opět přístup. Na svůj dopis, adresovaný premiérovi samozvané Doněcké lidové republiky Alexandru Borodajovi, prý ale odpověď nedostala a vojáci dovnitř nikoho nepouští.
Provozovatelé tak musí stav budovy mapovat například podle YouTube. Tam jeden ze separatistů nedávno nahrál video, na němž uvnitř komplexu recituje báseň. O své vlastní webové stránky se Izoljacija dočasně stará z exilu v Kyjevě, kam se podařilo evakuovat třetinu stálých uměleckých sbírek.
Separatisté si umělecké centrum za svůj sklad vybrali 8. června, kdy provozovatelům „zprávu o znárodnění“ sdělil šéf takzvané volební komise Doněcké lidové republiky Roman Ljagin. Provozovatelé centra tak měli jen několik hodin na to, aby odvezli nejnutnější dokumenty a několik děl, popsala kurátorka Olena Červoniková.
Druhý den v devět hodin ráno podle ní dorazili vojáci s kalašnikovy, kteří vykopli dveře, rozkradli cenné předměty a centrum zabrali. Přestože tvrdili, že budovu chtějí použít jako kryt při bombardování a že v ní budou skladovat humanitární pomoc, hned první den na střechu například poslali odstřelovače, dodává Izoljacija na svých webových stránkách.
Separatisté v Doněcku zabrali umělecké centrum. Díla v něm prý poškodili
Okupaci pro slovenský deník SME popsal také spoluzakladatel centra Mychailo Glubokyj, jenž minulý týden navštívil Slovensko. "Ukázali nám papír, podle kterého už prostory patří Doněcké lidové republice. Majitel odmítl dokument podepsat, a tak mé kolegy celý den drželi jako zajatce pod hlavněmi zbraní, sebrali jim mobily, aby nemohli komunikovat," popsal Glubokyj.
Umělecké centrum Izoljacija, provozované v někdejší sovětské továrně, fungovalo v Doněcku čtyři roky. Tehdy jej Michajlovová, dcera posledního ředitele továrny, otevřela s cílem přitáhnout do města mezinárodní umělce a „postavit se xenofobní, jednolité kultuře, která se v Doněcku ustálila po pádu Sovětského svazu,“ vysvětlila provozovatelka.
"Nejsme politická instituce, ale podporujeme svobodu slova v regionu. Což asi místní úřady ani oligarchové nechtěli," dodává. V minulosti Michajlovová zařídila, že s centrem spolupracovali německý Goethe-Institut, British Council i zahraniční ambasády.
Když na Ukrajině vloni začaly protesty na Majdanu, v kulturním centru se například promítaly dokumentární filmy, natočené proevropskými filmaři. Možná proto proruský vlastenecký server Segodnia.ru minulý měsíc napsal, že Izoljacija je "součástí páté kolony, muzeem dekadentního umění, které slouží ukrajinskému hnutí za evropskou integraci". Další osud centra je vzhledem k situaci v regionu nejistý. Vojáci zabraná umělecká díla provozovatelům i nadále odmítají vydat.
Separatisté v Doněcku zabrali umělecké centrum. Díla v něm prý poškodili
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist