Nové divadlo v Jízdecké ulici v Plzni bylo ve středu zkolaudováno, získalo tak potřebný souhlas a nic nebrání jeho užívání.

"Byl to poslední krok, který nám chyběl. Nic už nebrání tomu, aby se divadlo otevřelo," uvedl primátorův náměstek Pavel Šindelář.

Budova vznikla díky projektu Evropské hlavní město kultury, který se tu bude konat příští rok.

Stavba za zhruba 880 milionů korun bude slavnostně otevřena 2. září, kdy v ní zazní opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany.

Představení bude živě přenášet kanál ČT art, kromě televizních obrazovek také do velkého sálu plzeňského společenského domu Peklo.

Výstavba Nového divadla je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015.

Novostavbu divadla tvoří dvě propojené části, tedy divadelní a provozní budova. V provozní budově jsou kanceláře, šatny souborů, zázemí technického personálu, objekt současně tvoří hlukovou bariéru od přilehlé silnice, chrání tak divadelní budovu.

Fakta a čísla o divadle:

Unikát za 880 milionů

Stavba divadla byla zahájena v roce 2012. Generálním zhotovitelem je stavební firma Hochtief, cena projektu je 880 milionů korun. Hlavním architektem budovy je Vladimír Kružík z pražské společnosti Helika. Ta má za sebou práci třeba na Národní technické knihovně, O2 areně či obchodních centrech Metropole Zličín nebo Galerie Harfa.

Betonový kolos

Divadlu dominuje čelní betonová stěna s 39 oválnými otvory, která váží přes sto tun. Betonové stěny celý komplex také částečně obepínají, zdobí je pak speciální červená barva, která se rozmíchávala přímo do betonové směsi.

Diváci hned u jeviště

Hlavní sál v divadle má 461 sedaček, mezi publikem a jevištěm není žádný předěl, což je neobvyklé. Dalších zhruba 150 lidí se vejde do takzvaného blackboxu, tedy menší scény pro experimentální představení. Do budovy se přestěhuje ansámbl Divadla J. K. Tyla, který dosud hrál v budově Komorního divadla. Plzeň chod sboru dotuje ročně částkou přes 150 milionů korun.

Divadelní budova disponuje dvěma sály, hlavním pro 461 diváků a menší studiovou scénou pro 150 návštěvníků. Mezi hledištěm a jevištěm nebude bariéra, první řada je metr od herců.

Jeviště se skládá z posuvné točny o průměru 11 metrů a osmi 12metrových počítačem řízených stolů ovládaných bezhlučnou hydraulikou. Díky tomu je celá soustava takřka neslyšná.

Budově divadla dominuje betonová fasáda z litého betonu, perforovaná oválnými otvory. Ta je podle autorů návrhu architektonickou reinterpretací opony, předělem mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla.

K vytvoření fasády bylo třeba 100 metrů krychlových betonu, s rozměry 22 krát 14 metrů je největší betonovou skulpturou v zemi.

"Součástí konceptu je nasvícení fasády ovládané přímo z režie divadla, fasáda se tak stává scénografickým objektem, součástí představení," uvedl architekt Vladimír Kružík.

"Bílá dekorativní stěna této pomyslné opony se v mírném úhlu naklání nad příchozího a tímto gestem ho vyzývá ke vstupu do vnitřních prostor divadla," dodal Kružík.

Ten je šéfem týmu architektonické a projekční kanceláře Helika, jež stojí za návrhem stavby. Autorem původního návrhu je portugalská architektonická kancelář Contemporânea Lda.

Zhotovitelem stavby, do níž se bude vstupovat dvěma vchody z Palackého ulice, je společnost Hochtief. Cílem Nového divadla, které vzniklo jako náhrada za nevyhovující Komorní divadlo v Prokopově ulici, je zvýšit počet návštěvníků, vloni jich přišlo 175 tisíc.

První premiéra v Novém divadle se odehraje již 4. září, kdy tu bude uvedena Tylova hra Flamendr (původním názvem Pražský flamendr) v nastudování režisérky Natálie Deákové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist