Slovenské nakladatelství a knihkupectví Artforum bylo za hranicí zázraku, jak to charakterizuje jeho pražský spolupracovník Tomáš Weiss.

V květnu uzavřelo smlouvu s Milanem Kunderou na vydání jeho posledního francouzsky psaného, loňského románu La Fête de l'insignifiance – Slavnost bezvýznamnosti. Kundera však smlouvu zrušil.

"Několik dnů po jejím podepsání přišel od Milana Kundery e-mail, ve kterém se velmi omlouval, že uhradí všechny náklady, které jsme s tím měli, ale že si vydání rozmyslel. A připojil odstavec z francouzského autorského práva, kde se vysvětluje, že podepsaná smlouva se zneplatní, pokud autor v krátké době dospěje ke změně přesvědčení, která mu v naplnění smlouvy brání," řekl HN Weiss s tím, že přesné důvody spisovatel Artforu nesdělil.

"Nezbylo nám nic jiného než to přijmout jako fakt. Finanční záloha nám byla okamžitě vrácena."

Artforum se podle Weisse několik let snažilo s Milanem Kunderou domluvit vydání některé z jeho francouzských knih ve slovenštině, odpovědi však byly zamítavé.

"Po vydání Slavnosti bezvýznamnosti jsme ale opět napsali, jestli se něco nezměnilo. A najednou přišla odpověď, že by to za určitých podmínek šlo. Nakonec jsme se dohodli na vydání poslední knihy," říká Weiss.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.