Slovenské nakladatelství a knihkupectví Artforum bylo za hranicí zázraku, jak to charakterizuje jeho pražský spolupracovník Tomáš Weiss.

V květnu uzavřelo smlouvu s Milanem Kunderou na vydání jeho posledního francouzsky psaného, loňského románu La Fête de l'insignifiance – Slavnost bezvýznamnosti. Kundera však smlouvu zrušil.

"Několik dnů po jejím podepsání přišel od Milana Kundery e-mail, ve kterém se velmi omlouval, že uhradí všechny náklady, které jsme s tím měli, ale že si vydání rozmyslel. A připojil odstavec z francouzského autorského práva, kde se vysvětluje, že podepsaná smlouva se zneplatní, pokud autor v krátké době dospěje ke změně přesvědčení, která mu v naplnění smlouvy brání," řekl HN Weiss s tím, že přesné důvody spisovatel Artforu nesdělil.

"Nezbylo nám nic jiného než to přijmout jako fakt. Finanční záloha nám byla okamžitě vrácena."

Artforum se podle Weisse několik let snažilo s Milanem Kunderou domluvit vydání některé z jeho francouzských knih ve slovenštině, odpovědi však byly zamítavé.

"Po vydání Slavnosti bezvýznamnosti jsme ale opět napsali, jestli se něco nezměnilo. A najednou přišla odpověď, že by to za určitých podmínek šlo. Nakonec jsme se dohodli na vydání poslední knihy," říká Weiss.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se