První novinkou letošní sezony pražského Divadla v Dlouhé bude 9. září inscenace autora a režiséra Martina Františáka Vlčí jáma, připravená dle románu Jarmily Glazarové.

Představí se v ní hostující Helena Čermáková z Městského divadla ve Zlíně a nová členka souboru Veronika Lazorčáková z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

"S knihou jsem se seznámil asi před dvěma lety při práci na adaptaci románu Advent pro Jihočeské divadlo. Zaujala mě tím, že má silné dramatické postavy, vychylující se až k jakýmsi běsům a šílenosti. Konkrétně jde o nádhernou velkou českomoravskou matku Kláru, která má v sobě přehršel lásky i krutosti," řekl Františák na setkání s novináři.

"Jazyk této autorky je plný metafor, jinotajů, místy až básnický," dodal.

S filmovou předlohou Jiřího Weisse z druhé poloviny 50. let prý Františák s dramaturgyní Martou Ljubkovou nepracovali, některé motivy však prý pro ně byly inspirací.

Podle dramaturga Divadla v Dlouhé Štěpána Otčenáška bude Vlčí jáma první ze čtyř velkých premiér 19. sezony. "Koncem listopadu uvedeme inscenaci podle Bohumila Hrabala nazvanou Z Perliček na dně podle scénáře a v režii Miroslava Hanuše a Jana Borny. Doplní ji živá hudba a zpěv," uvedl.

V březnu 2015 bude mít premiéru Klímova Lidská tragikomedie v režii Hany Burešové, kterou před více než dvaceti lety inscenoval Arnošt Goldflam.

Groteskní filozofické drama, ve kterém se pět spolužáků setkává na oslavě maturity a pak po 30 a 55 letech, je satiricko-ironickým podobenstvím o ztroskotání velkolepých mladických snů v přízemní šedi života.

Sezonu v Dlouhé uzavře inscenace Jana Mikuláška podle hry Rogera Vitraka Viktor aneb Dítka u moci. "Je to jedna z nejslavnějších surrealistických her - ostrá satira na měšťácký konformismus. Dodnes v ničem nezestárla," řekl Otčenášek.

Vedení scény zmínilo i nový titul komorní řady Krátká Dlouhá, jímž bude autorská adaptace knihy Floriana Illiese s názvem 1913 v režii a podle scénáře Barbary Herz.

Hra 14. října zahájí šestý ročník Festivalu 13+ určeného nejen teenagerům, který nabídne i inscenaci olomouckého Divadla Tramtarie Poslední případ Sherlocka Holmese a hostování Městského divadla Kladno s adaptací bestselleru Podivný případ se psem.

Na festival přijede i Jihočeské divadlo z Českých Budějovic s komediální sci-fi Zdeňka Jecelína nazvanou Gulliver's Trek.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka v dramatizaci Martina Velíška a Ivana Rajmonta a režii Martina Františáka.

Posledními příspěvky budou hra Magor z pera Ivana Martina Jirouse a Františky Jirousové z brněnského Divadla U stolu a inscenace studentů DAMU Jako sen na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské.