Než spisovatel Jáchym Topol nastoupil jako programový ředitel Knihovny Václava Havla, bývalý prezident jej varoval: "Uvědom si, že alespoň rok nenapíšeš knihu!"

Nenapsal žádnou už tři roky. A ještě dnes i na dovolené "sedávám na pařezu, ucho přilepené k telefonu a zařizuji program", líčí HN Topol poté, co se z jedné takové dovolené vrátil. Právě se vše mění. Ve čtvrtek Havlova knihovna zahájila svůj kulturní program v novém působišti na pražské adrese Ostrovní 13. A na dně Topolova ruksaku z dovolené leží 70 stran rozepsaného románu, k němuž se autor příznačně propsal "přes Havla".

"Po letech jsem si otevřel jeho americké zápisky nazvané Prosím stručně, a protože jsem asi byl v autorské krizi, začal jsem si vypisovat pasáže o tom, jak Havlovi to psaní taky nešlo," vysvětluje Topol, jenž během svého tříletého působení v knihovně zažil podobných krizí víc. V jedné slabé chvilce tento bývalý redaktor kulturních rubrik dokonce zvažoval návrat k novinařině. "Pak jsem si ale řekl, že Havel měl za sebou dva roky tvrdé vojny a pět let kriminálu, a zastyděl jsem se. Přece nemám proč hekat!"

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se