Běloruská spisovatelka Světlana Aleksijevičová, která začátkem listopadu přiletí na Festival spisovatelů Praha, patří mezi horké kandidáty na letošní Nobelovu cenu za literaturu.

S kurzem 12:1 je momentálně na čtvrtém místě v žebříčku sázkové kanceláře Ladbrokes.

Aleksijevičová, jež bude ze své knihy Modlitba za Černobyl číst 7. listopadu v českém Senátu, tak o tři místa předčila i ve Francii žijícího českého spisovatele Milana Kunderu.

Zhruba měsíc a půl předtím, než bude znám letošní laureát ceny, ale také rapidně stouply šance keňského literáta jménem Ngugi Wa Thiong’o.

Všiml si toho britský deník Guardian, podle nějž se kurz na Ngugiho vítězství zvedl ze 33:1 na 10:1 díky sázkám právě ze Švédska, kde se cena uděluje.

“Vždy se vyplatí naslouchat švédským sázkařům, a ti v tuto chvíli sází na Ngugiho,” uvedl mluvčí Ladbrokes.

Mezi Ngugiho nejznámější knihy patří román nazvaný Ďábel na kříži. Ten spisovatel napsal na toaletní papír v době, kdy byl ve vězení po uvedení své divadelní hry kritické vůči keňskému režimu nazvané Ožením se, kdy budu chtít.

Autor měl vysoké šance na získání Nobelovy ceny za literaturu již roku 2010, kdy ale ocenění nakonec získal Mario Vargas Llosa.

Momentálně největší šanci má podle sázkařů stále japonský spisovatel Haruki Murakami, na jehož vítězství je vypsán kurz 5:1. Murakami je však mezi favority dlouhodobě a vysoký kurz si udržuje stabilně, kdežto v době, kdy do vyhlášení ceny zbývá jen měsíc a půl, už Ladbrokes zpravidla sledují spíš nečekané vysoké sázky přicházející ze Švédska.

Předpokládá se totiž, že přísně střežené jméno vítěze mohou znát členové poroty či pracovníci akademie, jež cenu udílí.

Na druhém místě sázkařského žebříčku je momentálně alžírská spisovatelka Assia Djebarová.

Bez šancí není ani spisovatel Philip Roth, jehož kurz vzrostl z 50:1 na nynějších 16:1.

“Většinou na Rotha ale sází lidé ve Velké Británii přímo v sázkových kancelářích, což je neobvyklé. Běžně sázky registrujeme spíš na webu nebo skrze mobilní aplikaci,” upřesnil mluvčí Ladbrokes.

A ve Švédsku, kde se cena uděluje, tipují na vítěze také hudebníka Boba Dylana. “Momentálně je na něj kurz 50:1, obě sázky pocházejí ze Švédska,” dodal mluvčí firmy.

Ta umožňuje vsadit si na vítěze Nobelovy ceny za literaturu od loňského října, kdy poslední cenu získala kanadská spisovatelka Alice Munroová.

Související