Nedávné otevření nového Velkého divadla i fakt, že západočeská metropole bude v příštím roce Evropským městem kultury, jako by inspirovaly letošní 22. ročník mezinárodního festivalu Divadlo, který ve středu začíná v Plzni.

Hlavní programová nabídka bude v téměř čtvrtstoleté historii festivalu patřit k tomu lepšímu. "Letos se nám podařilo sestavit bohatý program, který jsme již dlouho v Plzni neměli," tvrdí ředitel přehlídky Jan Burian, jenž zároveň stojí v čele pražského Národního divadla.

Až do neděle – kdy hlavní program vrcholí – se v Plzni kromě více než dvaceti předních, ale zatím i méně nápadných českých scén představí divadla ze sedmi zemí: z Francie, Polska, Maďarska, Německa, Slovenska, Slovinska a Izraele.

V minulosti měl festival Divadlo ovšem i "hubená léta", kdy za označení mezinárodní mohl děkovat jen tomu, že Česko se po rozdělení stalo pro Slováky zahraničím.

"Zlatý věk" prožilo Divadlo kolem poloviny devadesátých let – letos je to přesně dvacet roků, kdy se v Plzni objevili díky Václavu Havlovi světoví dramatici jako Arthur Miller, Tom Stoppard nebo Ronald Harwood.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se