První novinkou v sezoně pražského Divadla Na zábradlí, které loni za Zlatá šedesátá získalo Cenu Alfréda Radoka pro nejlepší inscenaci, bude představení zvané Požitkáři.

Na této inscenaci se podílel kmenový režisér divadla Jan Mikulášek a umělecká šéfka Dora Viceníková, kteří za sebou na této pražské scéně spolu s ředitelem Petrem Štědroněm mají svoji první sezonu.

Loni, kdy Zábradlí oslavovalo své pětapadesátileté výročí, nesla název Tradice v novém.

V této sezoně, jež se jmenuje Za nás!, scéna rozšíří své publikum i o zahraničí, vybraná představení bude titulkovat do angličtiny a němčiny.

Divadlo aktuálně chystá čtyři premiéry, “velké příběhy”, jak avizuje ředitel Štědroň. Požitkáři, kteří budou mít premiéru 24. a 25. října, jsou prvním z nich.

V inscenaci zabývající se smrtí, skonem, zánikem, loučením i umíráním se představí tři noví členové hereckého souboru Dita Kaplanová, Jana Plodková a Jakub Žáček.

“Smrt, která byla v dřívějších dobách nezbytnou připomínkou života, je v dnešní k úspěchu a věčnému mládí hnané době eliminována, upozaďována a vytěsňována,” avizují tvůrci.

“Pokud se ale o některých tématech nemluví, neznamená to, že přestanou existovat nebo vrhat na nás stín.”

Druhou z premiér budou Báby dramatika Daniila Charmse v režii Anny Petrželkové, na jevišti se objeví v polovině prosince. Půjde o příběhy, kterým podle Viceníkové chybí klasická stavba, pointa i smysl, avšak strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou.

Režisérka do inscenace obsadila Marii Spurnou, Natálii Drabiščákovou, Magdalénu Sidonovou, Ditu Kaplanovou, Anežku Kubátovou, Petra Jeništu a Miloslava Königa.

Třetí a možná nejsledovanější premiérou sezony bude Doktor Živago opět v režii Jana Mikuláška, tedy adaptace románu, jenž svému autorovi Borisi Pasternakovi vynesl Nobelovu cenu za literaturu. Kvůli odporu, jejž to vyvolalo u sovětského režimu, však tvůrce toto ocenění raději odmítl.

O příběhu ženatého lékaře, jenž hledá své místo mezi dvěma ženami a zároveň své místo v revoluci, autor řekl, že Doktor Živago je mu dražší než fyzický život.

Premiéra se v Divadle Na zábradlí připravuje na konec února 2015, hlavní role ztvární Jiří Vyorálek, Marie Spurná a Dita Kaplanová.

Současná maďarská hra Anamnéza, vyprávějící o zápasu člověka s institucí, je zasazena do prostředí nemocnice jako metafora o životě, smrti a morálce.

Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule.

V hlavních rolích této inscenace, kterou nastuduje slovenský režisér Rastislav Ballek, se objeví Jakub Žáček, Jiří Ornest, Marie Spurná a Natália Drabiščáková, uvedena bude v dubnu 2015.

Divadlo Na zábradlí se ale objeví také na evropských a světových festivalech i řadě jiných tuzemských jevišť, kromě Divadla v Plzni bude hostovat také v bratislavském Národním divadle či na festivalu Divadelní Nitra.

Inscenaci Buržoazie uvede divadlo na prestižní přehlídce MESS v Sarajevu.

V komorní Eliadově knihovně se diváci v říjnu též budou moci nechat poučit a pobavit od Arnošta Goldflama.

"Uvedeme tu sérii tří večerů s názvem Masochista. Goldflam se v každém z nich bude věnovat aktuálnímu tématu a na pomezí divadla, kabaretu a talkshow provede diváky svým pohledem na svět," dodala mluvčí divadla Alexandra Poláková.