V galerii Artwall na zdi Letenských sadů v Praze začala výstava, která reaguje na současnou uprchlickou krizi a sílící islamofobní nálady.
Projekt nazvaný Tisíc a dvě noci od německé umělkyně Mandy Gehrtové kombinuje fotografie z knih Zikmunda a Hanzelky se současnými záběry z uprchlických táborů v zemích Blízkého východu a severní Afriky.
Fotografie lidí za ostnatými dráty, ruiny domů či přeplněné lodě z novinových stránek Gehrtová kombinuje se snímky exotických a romantických orientálních výjevů. Jde přitom o stejné oblasti: Sýrii, Turecko, Jordánsko, Irák, Libanon a Egypt.
Zatímco současný fotografický materiál sleduje zkázu syrských měst a cesty uprchlíků, historické fotografie pocházejí z výprav českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky po zemích Blízkého východu a severní Afriky, které uskutečnili od konce 40. do začátku 60 let.
"Projekt reaguje na sílící islamofobii v České republice a Německu. Protože je toto téma tak aktuální, považuji za důležité vyjádřit se prostřednictvím uměleckého díla a vést veřejnou diskuzi," zdůrazňuje autorka výstavy.
Výstava na zdech pod Letenskými sady se zaměřuje na uprchlíky a české cestovatele
Zatímco dnes vyvolává ve značné části české veřejnosti jakákoli zmínka o muslimech směs obav a odporu, v knihách popisujících své putování Orientem nešetřili Zikmund a Hanzelka obdivem k hrdým a pohostinným obyvatelům, s nimiž se na svých cestách setkali.
"Šejchové i ministři odcházejí, věčně nezůstávají ani králové a prezident. Zůstávají však Sálimové a Lajly," zamýšlejí se legendární čeští cestovatelé v předmluvě ke své knize Tisíc a dvě noci nad obyčejnými lidmi, které na svých cestách potkávali.
Právě tito obyčejní lidé se však dnes dávají do pohybu a opouštějí své domovy v důsledku toho, co Mezinárodní červený kříž popsal jako nejhorší humanitární krizi od konce druhé světové války, připomíná autorka výstavy.
"Projekt Mandy Gehrtové není jen apelem k solidaritě s lidmi, kteří se ocitli v tísni, ale evokuje i specificky českou historickou roli v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Socialistické Československo považovalo Sýrii za strategického partnera a vyváželo do Sýrie stejně jako i do dalších arabských zemí zbraně. I ve světle těchto našich politických vazeb se dnešní odpor části české veřejnosti k přijímání uprchlíků a nezájem o osud těchto lidí jeví jako pokrytectví," dodává kurátorka galerie Zuzana Štefková.
Jako doprovodný program k výstavě se 19. září uskuteční diskuse o uprchlictví a situaci Syřanů v Čechách.
Výstava na zdech pod Letenskými sady se zaměřuje na uprchlíky a české cestovatele
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist