Česká republika vyšle do souboje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Akademici vybírali ze 49 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Ve čtvrtek o tom za ČFTA informovala Eliška Míkovcová.

Zelenkův film se pohybuje na hranici politické satiry, fikce a filmu o filmu. Jeho důležitým prvkem je papoušek, který kdysi patřil jednomu z aktérů mnichovské dohody, francouzskému premiérovi Édouardu Daladierovi. Snímek letos dostal tři Ceny české filmové kritiky - za nejlepší film roku 2015, za nejlepší režii a scénář. Odnesl si také dva České lvy - za scénář a za střih.

Termín pro zaslání svých kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 3. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 24. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 26. února.

Na letošní Oscary ČFTA nominovala snímek Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka, který se nakonec nedostal do finálové nominace. Oscara v této kategorii získal maďarský film Saulův syn.

Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 14. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.

Ztraceni v Mnichově se dotýká dějinného tématu mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Édouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

"Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas například na Londýnském filmovém festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards," uvedl producent filmu David Ondříček.

Světová premiéra Zelenkova snímku natočeného podle jeho vlastního námětu a scénáře se uskutečnila 8. října 2015 na 59. ročníku Londýnského filmového festivalu. Do tuzemských kin film vstoupil 22. října.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky. Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale nakonec neuspěl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist