Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti otevřela výstavu Memento Tiziani. Tvoří ji díla současných umělců inspirovaná obrazem italského renesančního mistra Tiziana zvaným Apollo a Marsyas. Ten patří ke skvostům obrazárny kroměřížského zámku.

Projektu se podle kurátorky Milady Frolcové zúčastnilo přes 100 výtvarníků.

"Najdeme tady díla, která přímo vycházejí z Tizianova obrazu Apollo a Marsyas a jsou jím natolik ovlivněna, že jsou velmi dobře čitelná," uvedla Frolcová.

"Jsou zde i autoři, kteří k němu přistupují expresivně. Další si z díla vzali například jeho hudební stránku, nechybějí ani krajinářské výseky," dodala.

Výstava představuje renomované umělce i začínající autory.

Projekt Galerie Slováckého muzea vznikl k loňskému výročí 440 let od úmrtí Tiziana Vecelliho. Obraz Apollo a Marsyas byl vloni zapůjčen na výstavu do Metropolitního muzea v New Yorku. Místo něj byla v Kroměříži k vidění právě díla inspirovaná tímto slavným plátnem.

Letos je tato výstava k vidění v Uherském Hradišti, vybráno pro ni bylo asi 60 děl.

Tizian, jenž se narodil v roce 1488 nebo 1490 a zemřel roku 1576, patřil k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století. Díky jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace. Maloval také krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista.

Na obrazu Apollo a Marsyas Tizian pracoval téměř 30 let, až do své smrti. Obraz bývá označován za nejhodnotnější tuzemské dílo. O pomyslné prvenství se dělí s Picassovým autoportrétem z Národní galerie v Praze. Tizianova Toaleta mladé ženy pak patří k pokladům Obrazárny Pražského hradu.

Výstava Memento Tiziani bude v Galerii Slováckého muzea k vidění do 9. dubna. Do stejného dne si návštěvníci mohou prohlédnout i novou výstavu Jan Konůpek známý i neznámý, která byla otevřena ve stejnou dobu.

Představuje grafiky a kresby mystika, vizionáře a milovníka přírody, jenž žil v letech 1883 až 1950. "Naprostá většina se sem dostala na počátku 60. let minulého století a podstatnou část tvoří darovaný konvolut z rodinného archivu," uvedla galerie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist