Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně nově vystavuje kresby a rukopisy Karla Hlaváčka, významného představitele českého symbolismu a dekadence.

Hlaváček spolu s básníkem Arnoštem Procházkou či Jiřím Karáskem ze Lvovic patřil k okruhu autorů Moderní revue. Výstava potrvá do 2. dubna.

Galerie novou expozicí v grafickém kabinetu pokračuje v řadě výstav věnovaných básníkům, kteří byli zároveň výtvarníky. Návštěvníci se takto dosud mohli seznámit s díly Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala, loni bylo vystaveno dílo Karla Hynka Máchy.

Nynější výstava představuje zejména Hlaváčkovy autoportréty. "A to včetně těch nejslavnějších, jako je Můj Kristus či Vyhnanec," doplnil kurátor výstavy Pavel Petr.

Na přehlídce nechybí cyklus portrétních studií přátel, kresby Faun a Démon, zastoupeny jsou také návrhy knižních obálek či dekorativní vzory. Vystaveny jsou básníkovy rukopisy a ukázky z korespondence.

Expozice vznikla ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze.

Součástí výstavy je též obraz Rajské krajiny od Emila Orlika, který zapůjčila ostravské galerie, a Hlaváčkova busta od Jana Štursy.

"Ze současných autorů reflektujících Karla Hlaváčka představujeme akvarel od předního typografa, tvůrce písma a kreslíře Františka Štorma a obraz vztahující se k fenoménu autoportrétu ve výtvarném umění od Václava Stratila," dodal kurátor Petr.

Ze sbírek zlínské galerie je vystaven obraz Povodeň od malíře Františka Ondrúška z roku 1896.

Výstavu doprovodí tematické večery, na konec března je připravena přednáška znalce české dekadence Otto M. Urbana. Naváže na ni večer poezie Karla Hlaváčka, básně bude recitovat herec Josef Somr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist