Nečekaným zmatkem v pondělí nad ránem vyvrcholilo předávání filmových cen Oscar. Když devětasedmdesátiletý Warren Beatty vyhlašoval cenu pro nejlepší film, omylem přečetl špatnou obálku a na pódium pozval štáb muzikálu La La Land. Také oficiální twitterový účet Oscarů označil La La Land za vítěze.

Vzápětí však na pódium přispěchal jeden z producentů a přerušil děkovné projevy, aby upozornil, že vítězem se ve skutečnosti stal film Moonlight. Ten vypráví o dospívání homosexuálního černošského chlapce. Tiskové agentury i filmové weby tento okamžik označují za nejpodivnější vyvrcholení, jaké kdy ceny Oscar zažily.

La La Land přesto neodešel s prázdnou, ze čtrnácti nominací proměnil šest. Jeho dvaatřicetiletý režisér Damien Chazelle se stal historicky nejmladším držitelem Oscara za režii. V projevu poděkoval své přítelkyni, herečce Olivii Hamiltonové. „Tento film je o lásce a já jsem měl to štěstí, že jsem se během natáčení zamiloval,“ řekl.

Chazelleovi trvalo šest let, než našel studio, které se odvážilo La La Land podpořit. Film odehrávající se v současném Los Angeles vypráví o lásce mezi začínající herečkou a jazzovým muzikantem, který se prosazuje jen s obtížemi. Ke snímku, jejž pojal jako poctu hollywoodským muzikálům ze 40. a 50. let minulého století, režisér Chazelle také napsal scénář.

La La Land rovněž obdržel cenu za nejlepší ženský herecký výkon, kterou získala osmadvacetiletá představitelka hlavní role Emma Stoneová. „Pořád na sobě hodně musím pracovat. Tato soška pro mě symbolizuje, jak velký kus už jsem ušla, a jsem za ni moc vděčná,“ řekla Stoneová, když sošku přebírala od loňského vítěze Leonarda DiCapria.

Zmatek na Oscarech: Nejlepším film je Moonlight, ne La La Land

Cenu pro nejlepšího herce obdržel jedenačtyřicetiletý Casey Affleck za film Místo u moře. Ten získal také Oscara za původní scénář.

Oscary za nejlepší výkon ve vedlejší roli převzali Viola Davisová za film Fences a Mahershala Ali za snímek Moonlight. Pro oba afroamerické herce to byly první sošky v jejich kariéře.

Moonlight také získal sošku za nejlepší adaptaci. Scenárista filmu Tarell Alvin McCraney v projevu povzbudil všechny „černé a hnědé kluky“, kteří se hlásí k jiné než heterosexuální orientaci.

Udílení cen, které končilo okolo půl sedmé ráno středoevropského času, letos bylo značně politické. Reflektovalo tak vyhrocenou společenskou situaci v USA, kde nejen celebrity tvrdě kritizují republikánského prezidenta Donalda Trumpa za jeho první kroky v Bílém domě.

Komik a televizní moderátor Jimmy Kimmel ceremoniál zahájil několika vtipy na současnou politickou situaci. „Tento přenos sledují miliony Američanů a další miliony lidí ve více než 225 zemích světa, které nás nyní nenávidí,“ řekl Kimmel, když vkročil na pódium Dolby Theatre v Hollywoodu.

Přestože uznal, že Oscary znesvářenou americkou společnost nesjednotí, vyzval diváky, aby se pokusili přiblížit těm lidem ze svého okolí, kteří mají jiné politické názory. „Zkuste vést pozitivní, ohleduplnou konverzaci. Nikoliv jako liberálové či konzervativci, nýbrž jako Američané,“ navrhl Kimmel. „Pokud tohle dokážeme, může být Amerika opravdu znovu velkolepá,“ dodal v narážce na Trumpův slogan z volební kampaně.

V jiný okamžik Kimmel poznamenal, jak ho znepokojuje, že současný americký prezident v průběhu večera netweetuje, jak obvykle bývá jeho zvykem. Kimmelův tweet adresovaný Trumpovi, v němž se komik ptal, zda je prezident vzhůru, během prvních pěti minut retweetovalo 100 tisíc lidí.

V jiné části večera Kimmel srovnal současného amerického prezidenta s Oscary v tom ohledu, že oběma bývá vytýkána necitlivost k menšinám. „Chce se mi prezidentovi Trumpovi poděkovat. Pamatujete, jak vám ještě vloni přišlo, že rasistické jsou Oscary?“ zeptal se Kimmel v narážce na kampaň vedenou na sociálních sítích pod hashtagem #OscarsSoWhite.

Tato kritika se však letos nejspíš opakovat nebude – vítězný film Moonlight i držitelé obou Oscarů za vedlejší herecké výkony reprezentují afroamerickou kulturu.

Svůj úvodní monolog Jimmy Kimmel zakončil poctou herečce Meryl Streepové, kterou prezident Trump označil za „jednu z nejpřeceňovanějších hereček v Hollywoodu“ poté, co jej Streepová v lednu kritizovala na udílení Zlatých glóbů.

„Začala průměrnými výkony ve filmech Lovec jelenů a Vzpomínky na Afriku, pokračovala mizerně ve snímcích Kramerová versus Kramer a Sophiina volba a nakonec za celou svoji odfláknutou kariéru zmršila přes padesát filmů,“ zažertoval Kimmel, když upozorňoval, že Streepová letos obdržela již dvacátou oscarovou nominaci za výkon ve filmu Božská Florence. Publikum ji za to odměnilo potleskem vestoje. Později však Streepová nominaci neproměnila.

Politické narážky moderátora byly v přímém kontrastu s úvodním vystoupením zpěváka Justina Timberlakea, jenž Oscary zahájil svojí nominovanou písní Can't Stop the Feeling z animovaného filmu Trollové. Publikum se při ní zvedlo a začalo tančit.

Když Timberlake dozpíval a na pódium opět pozval moderátora Kimmela, lidé už si opět sedali. „Skvělé, dostal jsem potlesk vsedě,“ řekl Kimmel suše. „Dnes večer jsem tu s vámi poprvé a podle toho, jak střídáte moderátory jako cvičky, nejspíš také naposled. Takže si to hodlám náležitě užít.“

Několik celebrit už na červený koberec přišlo s modrou stuhou na podporu Amerického svazu pro občanské svobody, tedy neziskové organizace, která přispěla k zablokování nedávného prezidentského výnosu Donalda Trumpa. Ten se pokusil zakázat vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí.

Íránský snímek Klient získal cenu pro nejlepší cizojazyčný film. Jeho režisér Asghar Farhádí se však nedělního ceremoniálu nezúčastnil právě na protest proti tomuto Trumpovu výnosu.

Děkovnou řeč místo Farhádího přednesla íránsko-americká expertka na cestování v kosmu Anúše Ansáríová. „Rozdělovat svět na kategorie ,my‘ a ´,oni‘ vytváří strach a lživé odůvodnění násilí a války,“ řekla Ansáríová za režiséra.

Cheryl Boone Isaacsová, šéfka Akademie filmového umění a věd, která ceny uděluje, ve svém vystoupení prezidenta Trumpa výslovně nezmínila. Podle ní nicméně ceremoniál dokázal, že „umění nemá hranice, nemluví jedním jazykem a nepatří jedné víře, nýbrž to vše přesahuje“, jak řekla.

Vítězové cen Oscar 2017

 

Nejlepší film

Moonlight

Nejlepší herec

Casey Affleck – Místo u moře

Nejlepší herečka

Emma Stoneová – La La Land

Režie

Damien Chazelle – La La Land

Herec ve vedlejší roli

Mahershala Ali – Moonlight

Herečka ve vedlejší roli

Viola Davisová – Fences

Původní scénář

Kenneth Lonergan – Místo u moře

Adaptovaný scénář

Barry Jenkins a Tarell Alvin McCraney – Moonlight

Animovaný film

Zootropolis: Město zvířat

Cizojazyčný film

Klient – Írán

Dokumentární film

O.J.: Made in America

Nejlepší píseň

City of Stars – La La Land, hudbu napsal Justin Hurwitz, text Benj Pasek a Justin Paul

Zmatek na Oscarech: Nejlepším film je Moonlight, ne La La Land