Několik ruských režisérů a herců v úterý večer v Moskvě podpořilo politické vězně a demonstranty, kteří byli zadrženi během víkendových protestů proti korupci.
Nesouhlas s postupem policie vyjádřili při předávání prestižních cen Nika, nejdůležitějších ruských filmových ocenění.
Režisér Alexej Krasovskij, který si loni odnesl cenu i z Karlovarského filmového festivalu, vyzval své kolegy, aby zatčené demonstranty podpořili.
"Zadržených o víkendu bylo dvakrát více než lidí přítomných v tomto sále. Rád bych vás požádal, abyste využili své moci ovlivnit rozhodnutí soudů a změnili tak osudy těchto lidí. Jsou to naši diváci," řekl Krasovskij.
Jeho vyjádření podpořil i Mark Zacharov, významný ruský režisér a ředitel divadla Lenkom v Moskvě. "Jsem šťastný, že na tomto pódiu zazněla slova o bolestných a složitých problémech našeho života," řekl Zacharov.
Víkendové zatýkání dále odsoudil režisér a scénárista Alexandr Sokurov, který v roce 1995 podle Evropské filmové akademie patřil mezi stovku nejlepších režisérů na světě.
Podle Sokurova stát dělá chybu, když neposlouchá mladou generaci a chová se k ní s opovržením. "Nesmíme mezi mládeží rozpoutávat občanskou válku. V neděli chytali za ruce a nohy děvčata, školačky," dodal.
Sokurov vyjádřil podporu i politickým vězňům v Rusku, především svému ukrajinskému kolegovi Olegu Sencovovi, hlasitému kritikovi anexe Krymu. Sencova soud v roce 2015 odsoudil za údajný terorismus na 20 let vězení.
O politických vězních mluvila též významná ruská herečka Jelena Koreněvová.
Víkendových demonstrací v Moskvě se podle nestátních médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, zadrženo bylo přes 1000 demonstrantů. Část z nich policie prakticky ihned propustila, některými případy se však zabývá moskevský soud.
Opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který akci organizoval, byl odsouzen na 15 dní do vězení a k pokutě 20 tisíc rublů, což je v přepočtu 8700 korun.
Ruský deník Moskovskij komsomolec udílení letošních cen Nika označil za „revoltu inteligence“.
Podle Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda filmaři na podporu zadržených vystoupili v době, kdy se na ruských sociálních sítích množí názory, že by lidé měli 2. dubna znovu vyjít do ulic.
Podle ruské státní tiskové agentury TASS v úterý cenu Nika pro nejlepší film obdržel snímek Andreje Končalovského Ráj, jejž v minulosti uvedl tuzemský festival Febiofest.
Film vypráví o ruské aristokratce Olze, která ve Francii působila v protiněmeckém odboji. Po zatčení se Olga dostává do rukou dvěma mužům, kolaborantovi a vlivnému důstojníkovi SS, s nímž kdysi prožila vášnivý románek.
Končalovskij získal také cenu za režii, zatímco třiačtyřicetiletá představitelka hlavní role Julija Vysockaja obdržela Niku pro nejlepší herečku. „Katastrofy 20. století, zejména holokaust, nikdy nesmíme zapomenout,“ řekl Končalovskij, když cenu přebíral.
Nejlepším hercem byl vyhlášen Timofej Tribuncev za film Monach i běs režiséra Nikolaje Dostala. Autor scénáře k tomuto snímku Jurij Arabov obdržel Niku za scénář a Boris Kamorzin získal Niku pro nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli.
Cenu pro nejlepší dokument si odnesl filmař Vitalij Manskij za dokument vyprávějící o severokorejském režimu V paprscích slunce. Ten koprodukovala Česká televize, tuzemská kina jej promítla vloni v dubnu.
Manskij při přebírání ceny řekl, že Rusko sice ještě není tak špatné jako Severní Korea, „ale naší zemi jsme si tak z*urvili, že jsme na tom hůř než v Severní Koreji“.
Ceny Nika se udílely v historickém moskevském akademickém divadle Mossovět, šlo o jubilejní třicátý ročník.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist