Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film získal snímek mexického režiséra Guillerma del Tora Tvář vody. Del Toro krátce předtím získal také cenu za režii.

Jeho příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření v tajném vládním zařízení získal celkem čtyři Oscary. Nominován byl ve 13 kategoriích.

V hlavní oscarové kategorii porazila Tvář vody dalších osm nominovaných filmů Tři billboardy kousek za Ebbingem, Dunkerk, Dej mi své jméno, Nejtemnější hodina, Lady Bird, Uteč, Nit z přízraků a Akta Pentagon: Skrytá válka.

Tvář vody se zároveň stala co do počtu zlatých sošek nejúspěšnějším filmem letošního 90. ročníku udílení cen americké filmové akademie. Získala čtyři Oscary: kromě nejlepšího filmu také za režii, výpravu, dekorace a hudbu.

Tři ceny získal Dunkerk, dvě sošky si odneslo drama z amerického Severozápadu Tři billboardy kousek za Ebbingem a stejný počet si na konto připsal také Blade Runner 2049 - za kameru a vizuální efekty.

Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli získala Frances McDormandová, která ztvárnila roli Mildred Haynesové ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Gary Oldman, který si ve filmu Nejtemnější hodina zahrál britského premiéra Winstona Churchilla.

McDormandová získala již druhého Oscara, prvního dostala v roce 1997 za roli ve filmu Fargo. Oldman zlatou sošku získal poprvé.

McDormandová se dokázala prosadit v konkurenci Sally Hawkinsové, Margot Robbieové, Saoirse Ronanové a Meryl Streepové. Oldman porazil Daniela Daye-Lewise, Timothéeho Chalameta, Daniela Kaluuyu a Denzela Washingtona.

Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli dostal na slavnostním večeru v Los Angeles Sam Rockwell, který ztvárnil postavu policisty z maloměsta ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Rockwell se prosadil proti dalším nominovaným hercům Willemu Dafoeovi, Richardovi Jenkinsovi, Christopherovi Plummerovi, který byl vůbec nejstarším nominovaným hercem večera, i proti Woodymu Harrelsonovi, který si v dramatu Tři billboardy kousek za Ebbingem zahrál představeného Rockwellovy postavy.

Vítězové cen Oscar 2018

Nejlepší film: Tvář vody

Nejlepší herec: Gary Oldman - Nejtemnější hodina

Nejlepší herečka: Frances McDormandová - Tři billboardy kousek za Ebbingem

Režie: Guillermo del Toro - Tvář vody

Herec ve vedlejší roli: Sam Rockwell - Tři billboardy kousek za Ebbingem

Herečka ve vedlejší roli: Allison Janneyová - Já, Tonya

Původní scénář: Jordan Peele - Uteč

Adaptovaný scénář: James Ivory - Dej mi své jméno

Animovaný film: Coco

Cizojazyčný film: Fantastická žena - Chile

Dokumentární film: Icarus

Nejlepší píseň: Remember Me - Coco

Kamera: Roger A. Deakins - Blade Runner 2049

Hudba: Alexandre Desplat - Tvář vody

Výprava a dekorace: Tvář vody

Kostýmy: Mark Bridges - Nit z přízraků

Masky: Nejtemnější hodina

Střih: Lee Smith - Dunkerk

Zvuk: Dunkerk

Zvukové efekty: Richard King a Alex Gibson - Dunkerk

Vizuální efekty: Blade Runner 2049

Krátkometrážní animovaný film: Dear Basketball

Krátkometrážní hraný film: Příliš tiché dítě

Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli dostala Allison Janneyová, která si zahrála ve filmu Já, Tonya režiséra Craiga Gillespieho.

Spolu s vítěznou Janneyovou, která si ve filmu Já, Tonya zahrála nemilosrdnou matku mladé krasobruslařky, byly v kategorii nominovány také Mary J. Bligeová za Mudbound (Připoutaní k zemi), Lesley Manvilleová za Nit z přízraků, Laurie Metcalfová za Lady Bird a Octavia Spencerová za Tvář vody. Spencerová byla nominována ve stejné kategorii již v loňském roce.

Po třinácti neproměněných nominacích získal svého prvního Oscara americký kameraman Roger A. Deakins. Filmová akademie jej po letech čekání ocenila za film Blade Runner 2049.

V kategorii nejlepší kamera byli kromě Deakinse nominováni také Bruno Delbonnel za Nejtemnější hodinu, Hoyte van Hoytema za Dunkerk, Dan Laustsen za Tvář vody a Rachel Morrisonová za Mudbound (Připoutaní k zemi), jež je první ženou, která v této kategorii nominaci získala.

Za nejlepší původní scénář si cenu Oscar odnesl Jordan Peele za snímek Uteč, za scénář podle předlohy byl oceněn James Ivory za film Dej mi své jméno.

Zatímco Peele je podle agentury AP prvním černochem, který v kategorii původní scénář Oscara získal, devětaosmdesátiletý Ivory se stal nejstarším umělcem, kterého kdy americká filmová akademie ocenila. Po třech předchozích nominacích, které neproměnil, získal Ivory svého prvního Oscara.

Za masky si Oscara odnesli Kazuhiro Cudži, David Malinowski a Lucy Sibbicková, kteří pracovali na filmu Nejtemnější hodina, za kostýmy Mark Bridges, který se podílel na snímku Nit z přízraků.

Obě zvukové kategorie - zvuk a zvukové efekty - ovládlo válečné drama Dunkerk režiséra Christophera Nolana.

Za střih si cenu odnesl Lee Smith, a film Dunkerk si tak připsal třetí zlatou sošku.

V hudebních kategoriích bodovaly filmy Tvář vody a animovaný snímek Coco. Za hudbu k filmu Tvář vody získal zlatou sošku Alexandre Desplat. Nejlepší píseň Remember Me zazněla v animovaném snímku Coco. Hudbu a text k ní napsali manželé Kristen Andersonová-Lopezová a Robert Lopez.

V kategorii celovečerní dokument zvítězil Icarus režiséra Bryana Fogela, který se věnuje tématu dopingu v Rusku. "Aspoň víme, že Putin neovlivnil tyhle volby," zažertoval moderátor večera Jimmy Kimmel.

Vítězem v kategorii neanglicky mluvený film se stal chilský snímek Fantastická žena režiséra Sebastiána Lelia. Popisuje život transgenderové ženy, kterou ztvárnila herečka Daniela Vegaová.

Leliův film porazil švédský Čtverec Rubena Östlunda, libanonský snímek L'insulte (Urážka) Zijáda Duajrího, Nemilované ruského režiséra Andreje Zvjaginceva a jediného zástupce středoevropské kinematografie na Oscarech, maďarský snímek O těle a duši režisérky Ildikó Enyediové.

Nejlepším celovečerním animovaným snímkem loňského roku je podle amerických akademiků film inspirovaný mexickou kulturou Coco režisérů Leeho Unkircha a Adriana Moliny.

Nejlepším krátkometrážním animovaných filmem se stal snímek Dear Basketball (Milý basketbale) režiséra Glena Keanea.

Sošku autorům nejlepšího filmu předali herci Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří Oscara v hlavní kategorii předávali již v loňském roce. Kvůli chybě organizátorů, kteří zaměnili obálky, tehdy oznámili vítězství muzikálu La La Land, ve skutečnosti ale akademici nejlepším filmem roku 2016 zvolili Moonlight. Letošní vyhlašování cen Oscar se obešlo bez podobných nedopatření.

Nejlepší film: Tvář vody

Film Tři billboardy kousek za Ebbingem získal dva Oscary

 

Nejlepším hercem v hlavní roli je Gary Oldman za film Nejtemnější hodina 

Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli dostala Allison Janneyová, která si zahrála ve filmu Já, Tonya 

 

Za nejlepší původní scénář si cenu Oscar odnesl Jordan Peele za snímek Uteč