Ve věku 82 let zemřel americký herec Burt Reynolds, známý především snímky Hříšné noci a Vysvobození. Podle světových agentur o tom ve čtvrtek informoval jeho agent. Držitel Zlatého glóbu a ceny Emmy proslul zvláště rolemi v desítkách dobrodružných filmů a komedií. Mezi jeho nejznámější snímky patří dále snímky Polda a bandita, natočený ve třech pokračováních, western 100 pušek a film Bijásek.

Podle amerických médií Reynolds zemřel ve floridské nemocnici po infarktu. Již v minulosti měl problémy ze srdcem a lékaři mu v roce 2010 voperovali bypass.

Jeho neteř Nancy Lee Hessová přes Reynoldsovy zdravotní problémy označila hercův skon za "naprosto neočekávaný".

"Byl to tvrďák. Když si někdo na řece zlomí kostrč a přesto dokončí film, je to tvrďák. A takový on byl," vzpomínala na svého strýce Hessová podle agentury AP.

Reynolds, který jako mnoho dalších hollywoodských herců získával první zkušenosti v divadlech na Broadwayi, se na plátnech poprvé objevil začátkem 60. let. Významnější úspěch zaznamenal až v roce 1972 v thrilleru Johna Boormana Vysvobození, nominovaném na tři Oscary, kde si zahrál mimo jiné s Jonem Voightem. 

Odborníky patrně nejoceňovanější výkon podal ve vedlejší roli filmu Hříšné noci natočeném v roce 1997, za který získal svou jedinou oscarovou nominaci, dále Zlatý glóbus a řadu dalších cen. Podle AP byl však tehdy přesvědčen o svém oscarovém úspěchu a zdrtilo jej, že mu sošku vyfoukl Robin Williams za film Dobrý Will Hunting.

Během více než půlstoletí filmové a televizní kariéry ztvárnil Reynolds přes stovku rolí a objevil se po boku řady slavných kolegů, s mnoha z nich jej pojilo dlouholeté přátelství, mimo jiných s Clintem Eastwoodem. "Vím, že si vždy budeme pamatovat jeho legrační smích, tu uličnickou jiskru v jeho očích a jeho zvláštní smysl pro humor," uvedla na Instagramu herečka Dolly Partonová k fotografii z muzikálové komedie Nejlepší bordýlek v Texasu, v níž si v roce 1982 s Reynoldsem zahrála.

Na skon muže, jehož vizáž podle mnohých komentářů v rolích drsných mužů znamenitě doplňoval jeho knír, reagovala i řada dalších někdejších hereckých kolegů.

"Ukázal cestu, jak se ze sportovce stát nejlépe placeným hercem, a vždy mě inspiroval," zdůraznil na Twitteru fyzickou zdatnost Reynoldse někdejší kulturista a představitel akčních hrdinů Arnold Schwarzenegger.

Vedle herecké profese se Reynolds věnoval i režii či produkci. Hrát však nepřestal do posledních dnů svého života, v současnosti se chystal natáčet s režisérem Quentinem Tarantinem kriminální thriller Once Upon a Time in Hollywood. Podle filmového magazínu Variety měl ale své scény ve filmu, kde účinkují kromě jiných Leonardo di Caprio, Brad Pitt či Al Pacino, natáčet nejdříve na konci září.