Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) v pátek v Los Angeles převzala cenu americké Akademie filmového umění a věd, zvanou studentský Oscar. Prestižní ocenění obdržela za animovaný film Dcera. Slavnostního předávání se zúčastnil děkan FAMU Zdeněk Holý.

"Byla jsem nervózní z velkého sálu, ale snad jsem to zvládla dobře," řekla Kaščejevová. V Kalifornii strávila několik dní, navštívila místní filmová studia a setkala se s členy americké akademie a s americkými producenty.

Český animovaný film Dcera se dostal do finále studentských Oscarů v konkurenci 1615 snímků. Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, s ním sklidila už několik festivalových úspěchů. Dostal nejvyšší ocenění Křišťál na festivalu ve francouzském Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

Její snímek vypráví o dívce, která v sobě ukrývá vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech.

Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

Trailer z filmu Dcera

Kaščejevová si oscarové ocenění odnesla v mezinárodní kategorii animace, kde byla jedinou vítězkou. Ve stejné kategorii pro tvůrce v USA porota ocenila trojici tvůrců: Aviva Manoa (snímek Game Changer), Kaleeu McCollaumovou (Grendel) a Emreho Oktena (Two).

Dalších 12 ocenění bylo uděleno v kategoriích alternativní a experimentální tvorby, zahraničního a amerického dokumentu a zahraničního a amerického příběhu. V sekci zahraničního dokumentu uspěla studentka filmové školy v Lodži Yifan Sun se snímkem Family (Rodina).

Trailer z filmu Dcera

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist