Státní zástupce obžaloval tři tvůrce nedokončeného českého filmu Poslední z Aporveru. Viní je z dotačního podvodu za 240 milionů korun. Napsal to server Deník N. Na vznik nejdražšího českého filmu přispěl 47 miliony Státní fond kinematografie (SFN) a dalších 18 milionů do snímku vložila Česká televize.

"Státní zástupce podal k Městskému soudu v Praze obžalobu na tři fyzické osoby pro trestný čin dotačního podvodu spáchaný v souvislosti s tvorbou audiovizuálního díla s názvem Poslední z Aporveru. Obviněné osoby měly svým jednáním způsobit škodu velkého rozsahu," potvrdil Deníku N mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Deník N už dříve uvedl, že policie z dotačního podvodu obvinila režiséra Tomáše Krejčího, producenta Jiřího Košťála a jednatele společnosti CZ PAP Petra Hemmra, který se měl podílet na postprodukci filmu.

První informace o vzniku filmu se objevily v roce 2009. Poslední z Aporveru měl kombinovat živé herce a kreslené animované prostředí. Náklady byly zpočátku odhadovány na 80 milionů korun. V roce 2011 tvůrci snímku tvrdili, že premiéra bude v březnu 2012. Termín pak ale opakovaně posouvali a dodneška film není hotov. V roce 2014 podal SFN trestní oznámení. Podle fondu neodpovídal stav filmu v té době délce výroby ani vynaloženým prostředkům.

Fond v roce 2014 uváděl, že producenti Posledního z Aporveru inkasovali v letech 2010 až 2012 na pobídkách 37,8 milionu korun, a navíc také desetimilionovou dotaci, ze které ale tehdy nebyla vyplacena poslední splátka jeden milion korun. "Společnost producentů Tomáše Krejčího a Jiřího Košťála se přihlásila do systému filmových pobídek, na základě kterého filmaři, kteří prokazatelně utratí peníze při natáčení v Česku, dostanou část nákladů zpátky. Domníváme se, že tam probíhaly umělé transakce, čímž se navyšovala dvacetiprocentní vratka," uvedla tehdy ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Společnost Actor's Runway Agency, která film produkovala, vyhlásila v roce 2016 úpadek. Server iDnes.cz už dříve uvedl, že nedokončený snímek Poslední z Aporveru bude na začátku roku 2020 kvůli úhradě pohledávek vydražen. Minimální cena byla stanovena na 18,33 milionu korun.