Po necelých třiceti letech se do českých kin vrací kultovní film režiséra Tomáše Vorla Kouř. Premiéra nové, digitálně restaurované verze tohoto snímku proběhne ve čtvrtek 9. července v kinech po celém Česku.

Jedná se o jeden z mnoha významných československých a českých filmů, které na stříbrné plátno vrací Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Finanční podporu zajistili Milada Kučerová a Eduard Kučera, který spoluzakládal softwarovou firmu Avast.

Několik generací diváků vnímalo Kouř jako rozvernou komedii - rytmikál totalitního věku. "Můžeme se na něj ale dívat i jako na svědectví o pozdním socialismu v Československu a zahlédnout i jeho temnější vrstvy, které jsou možná zrovna dnes aktuální," uvedl generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

"Příčinou popularity Kouře jsou určitě pozoruhodné výkony herců a chytlavé parodie na osmdesátkové zombie disco, ale věřím, že se nové generace diváků dokážou dostat k některým postavám docela blízko. Digitální kina teď mohou předvést, že v Kouři nejde jen o jednoho stupidního Arnoštka," doplnil s odkazem na postavu dýdžeje ztvárněného Šimonem Cabanem.

Na digitalizaci snímku pracovala pražská studia UPP a SoundSquare. Pro digitalizaci posloužil jako výchozí materiál negativ obrazu i negativ zvuku, které Národní filmový archiv uchovával. Digitalizace probíhala jak pod dohledem režiséra Tomáše Vorla, tak pod dohledem kameramana Martina Duby, který film na konci 80. let natočil. Kouř je zatím nejmladším snímkem, který byl takto restaurován.

Kouř je 32. snímek, který byl Národním filmovým archivem restaurován, digitalizován a distribuován do tuzemských i zahraničních kin. České restaurované filmy slaví úspěchy i v zahraničí - například film Dlouhá cesta na festivalu Berlinale 2020 nebo film Extase, který byl vyhodnocen jako nejlepší restaurovaný film na Benátském mezinárodním filmovém festivalu v roce 2019. 33. restaurovaným filmem, který v prosinci letošního roku zamíří do českých kin, bude dodnes velice oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty.

Kouř (Tomáš Vorel, 1990) - trailer 2020

Kouř (Tomáš Vorel, 1990) - trailer 2020