Snímek Země nomádů převládl ve většině hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, jejichž předávání se letos odehrávalo v netradičním a podle řady médií poměrně rozpačitém formátu, který si vynutila pandemie covidu-19. Země nomádů si odnesla hlavní ocenění za nejlepší film, režisérka snímku Chloé Zhaoová dostala zlatou sošku za režii. Akademie rovněž ocenila Frances McDormandovou, která ve filmu ztvárnila hlavní roli. V hlavní mužské herecké kategorii zvítězil Anthony Hopkins za výkon ve filmu The Father, což média označují za největší překvapení celého večera.
Předávací ceremoniál se letos velmi odlišoval od tradiční oscarové show. Vyhlašování většiny kategorií se odehrávalo v losangeleské vlakové stanici Union Station, kde byl jen omezený počet hostů. Ti byli podle organizátorů buď naočkovaní proti covidu-19, nebo náležitě otestovaní. "Berte to jako filmovou scénu," uvedla na začátku vysílání herečka Regina Kingová krátce po znělce, s tím, že se celý večer řídí stejnými opatřeními, jež nyní platí při natáčení v Hollywoodu.
Na úvod ceremoniálu chyběl tradiční monolog a zmizela rovněž charakteristická velkolepá hudební a taneční čísla. Daleko větší prostor pak dostali jednotliví ocenění, kteří po převzetí ceny pronášeli i několikaminutové proslovy.
Země nomádů potvrdila svou roli favorita, čímž podle médií završila hvězdný vzestup Zhaoové. Road movie o ženě cestující napříč americkým západem, který měl rozpočet menší než pět milionů dolarů (107 milionů korun), a v němž účinkuje řada neherců, je podle médií velmi neobvyklým výhercem velmi neobvyklých Oscarů.
Vítězství Zhaoové v kategorii nejlepší režie vyhlásil přes satelitní spojení z Jižní Koreje režisér Pong Čun-ho, který loni dostal zlatou sošku za nejlepší snímek s filmem Parazit. Zhaoová se stala první nebělošskou ženou, která kdy získala cenu pro nejlepší režisérku, a teprve druhou ženou celkově. Jako první se to podařilo v roce 2009 Kathryn Bigelowové s filmem Smrt čeká všude.
Agentura AP připomíná, že si 83letý Hopkins Oscara odnesl naposledy v roce 1992, kdy si jej vysloužil za roli Hannibala Lectera ve snímku Mlčení jehňátek. Podle médií byl jeho letošní triumf poměrně nečekaný, protože velkým favoritem na posmrtné ocenění byl herec Chadwick Boseman za výkon v Ma Rainey - matka blues.
Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Korejka Jun Ju-čung za film Minari. Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Daniel Kaluuya za výkon ve filmu Judas and the Black Messiah (Jidáš a černý Mesiáš).
První cenu večera dostala Emerald Fennellová za původní scénář k filmu Nadějná mladá žena. Zlatou sošku za scénář podle předlohy následně dostali Christopher Hampton a Florian Zeller za snímek The Father (Otec).
Studio Pixar pak obdrželo již celkově 11. zlatou sošku v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film, poslední přírůstek mu obstaral snímek Duše, který akademie ocenila rovněž za filmovou hudbu. Filmy společnosti Netflix získaly letos celkem sedm sošek, tedy nejvíc ze všech produkčních firem. Netflixu však nadále utíká ta nejcennější, tedy za nejlepší film.
Cenu za nejlepší zahraniční celovečerní snímek vyhrál film Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který byl považován za jednoho z favoritů.
Ocenění za nejlepší vizuální efekty si odnesl film Tenet režiséra Christophera Nolana. Nejlepší filmový zvuk uplynulé sezony měl podle akademie snímek Sound of Metal. Film Mank režiséra Davida Finchera, který šel do závěrečného klání s největším počtem deseti nominací, dostal zlaté sošky za výpravu a kameru. V kategoriích za nejlepší masky a kostýmy vyhráli tvůrci snímku Ma Rainey - matka blues.
Nejlepším celovečerním dokumentem minulého roku byl podle akademie film Moje učitelka chobotnice. V kategorii krátkometrážní animovaný snímek akademie prohlásila za nejlepší film Mám vás ráda, ať se stane cokoli. Cenu v kategorii nejlepší krátkometrážní dokumentární film získal snímek Colette. Oscara za nejlepší krátkometrážní hraný film dostal snímek Vzdálené světy.
Moderátoři a ocenění během udílení několikrát zmínili události kolem procesu s bělošským expolicistou Derekem Chauvinem, jehož minulý týden shledala porota v Minneapolis vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. "Kdyby to minulý týden v Minneapolisu dopadlo jinak, vyměnila bych možná svoje podpatky za vojenské boty," prohlásila hned zkraje ceremoniálu Kingová.
Experti očekávají, že Oscarům stejně jako jiným slavnostním předáváním filmových cen letos kvůli novému formátu vynuceným pandemií výrazně poklesne sledovanost. Někteří experti rovněž upozorňují na to, že kvůli nemožnosti navštěvovat kina mnoho lidí řadu z nominovaných snímků nevidělo. Mezi letošními filmy navíc nebyl žádný velkorozpočtový hit, jakým byl v minulých letech například Titanic či Black Panther.
Módní kreace hollywoodských hvězd
Největší hollywoodské hvězdy vyměnily karanténní tepláky a svetry za extravagantní vzhled, který rozzářil červený koberec, po němž v noci na pondělek v Los Angeles mířily na předávání Oscarů. Letošní ročník se sice konal v menším rozsahu než obvykle, s nižším počtem celebrit i kamer a s přísnými opatřeními kvůli pandemii covidu-19. Ale to nijak neubralo na okázalosti, stylu a eleganci většiny přítomných.
Na červený koberec se letos vrátily róby v dramatických odstínech červené či rudé. Objevily se tu několikery zlaté šaty konkurující svým leskem a rafinovaným střihem samotné sošce Oscara. A několik hvězd se pro první velkou přehlídku módy v éře pandemie rozhodlo pro bílé, princeznovské kreace.
Výrazným trendem na červeném koberci byly průstřihy odhalující pas či bříško, jak předvedla například zpěvačka Zendaya ve výrazných žlutých šatech od Valentina, které doplnilo více než 183 karátů v diamantech šperků firmy Bulgari, jimiž si ozdobila uši, dekolt a prsty.
Hudebníci nemusí být skuteční, hlavně když baví. Kanaďané učí umělou inteligenci oživovat idoly z Klubu 27
Ještě o krok dál zašla s průstřihy zpěvačka Andra Day, která se oblékla do sexy zlatých šatů, jež krom průstřihu na břiše zdobil i velkorysý véčkový rozparek, který jí odhaloval o něco víc než jen nohu a celé stehno.
Podle některých kritiků ale byly právě tyto šaty, které na zakázku vytvořila módní návrhářka Vera Wangová z kovové tkaniny, největším přešlapem večera. „Ve zlaté róbě ve stylu 'oblečená neoblečená', která by se hodila spíš do plážového klubu než na elegantní akci, ukazovala tato nadaná hvězdička mnohem víc kůže, než se na tak váženou ceremonii sluší,“ napsal například zpravodajský server Daily Mail.
Po stejném prvku sáhla i herečka Carey Mulliganová, která zářila ve zlatých šatech od Valentina. Pod úzkým topem bez ramínek odhalujícím poslední pár žeber róba pokračovala úzkým pasem rozšiřujícím se do bohaté, rozevláté sukně.
Odborníci komentující letošní módu se pochopitelně nemohli vyhnout odkazům na světovou pandemii nemoci covid-19. V případě širokých, bohatých a rozevlátých sukní tak s povděkem kvitovali jejich přínos z hlediska dodržování bezpečného společenského odstupu.
Pochvalu si tak zasloužila herečka Maria Bakalovová v bílých tylových šatech s hlubokým výstřihem od Louise Vuittona, jejichž poloměr ji držel dostatečně daleko od kohokoli.
Někteří experti také odhadovali, že její nadýchaná róba může být poctou dnes už kultovním šatům s labutí, které si přesně před 20 lety oblékla na předávání Oscarů islandská zpěvačka Björk.
Stejnému osudu se nevyhnula ani herečka Laura Dernová, která se rychle stala terčem internetových vtipů, kdy jedni její černý top s dlouhými rukávy a polovičním rolákem doplněný bílou peříčkovou sukní srovnávali se zmíněnou labutí, jiným pro změnu připomínala „chundelatou kočku“.
Do červených šatů se letos oblékla například Reese Witherspoonová či Angela Bassettová, ale nejzářivější mezi nimi byla Amanda Seyfriedová. Třešňově červené šaty od Armaniho s živůtkem bez ramínek obepínajícím postavu, který se na bocích rozšiřoval do bohatě zvlněné sukně, doplnila rtěnkou ve stejné barvě a účesem evokujícím éru starého Hollywoodu.
Většinovým barevným trendům se vymykala Hale Berryová, jež zvolila šaty slézové barvy s lehkou vlečkou, kterou kolem sebe rozvlnila, zatímco na červeném koberci předvedla své nové, krátké mikádo.
A pro originální kreaci se rozhodla písničkářka Celeste Waiteová, která se zhlédla ve stylu gothic a oblékla si černé šaty s dlouhými rukávy zakončenými manžetou, doplněné červeno-černou provázkovou pelerínou. „Už ty šaty byly samy o sobě dost hrozné,“ poznamenal Daily Mail. „Ale když si k nim vzala kabelku ve tvaru lidského srdce i s cévami, bylo to ještě děsivější,“ dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist