Když básník a umělec Eugen Brikcius před 20 lety vydával sebrané spisy, odevzdal své rukopisy Památníku národního písemnictví, načež nastoupil do balonu a symbolicky jím odletěl až k českým klasikům na Slavín. Nyní nakladatelství Větrné mlýny vydává Brikciusovy spisy podruhé, nejen s jeho básnickou tvorbou posledních let, ale konečně i se scénáři jeho happeningů.

Takzvaný eugeniální básník, „posedlec podivnostmi“, jak jej kdysi tituloval Sergej Machonin, už přitom do veřejného prostoru vstupuje zřídka. Ve svých 71 letech pořádá literární výlety po Praze, organizuje komorní čtení s herečkami představujícími jeho múzu a čerstvě si zvyká, že z něj rakouský spisovatel Josef Haslinger učinil literární postavu. „Potkali jsme se ve vídeňském Café Hawelka, kde jsem Haslingerovi předčítal své verše. Asi si s nimi natolik nevěděl rady, že ze mě udělal postavu, která v jeho románu Jáchymov recituje báseň o Velkém bratrovi,“ vypráví Brikcius.

Chodíte se svými verši i do pražských kaváren?

Pořád žiji střídavě ve Vídni a v Praze, ale když tu jsem, chodím do obnovené pivnice U Bansethů, té autentické haškovské hospody. Ve Švejkovi jsou o ní dvě zmínky a v obou Švejk dostane zle natřískáno. Už bez literárních důvodů jsem si oblíbil sardinskou vinárnu Bacco v Bělehradské ulici a s básníkem Karlem Šiktancem jsme se setkávali v dnes už zavřeném podniku Víno déjà vu na Maltézském náměstí. Tamní půvabné servírce Pétě jsem na místě dokonce složil báseň, jako to dělával Nezval. A poněvadž v té básni se praví, že Nezvalovi se z úst kutálely perly, Péťa odvětila: „Vám se také kutálejí!“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.